ISBNewsLetter
S U B S K R Y P C J A

Zapisz się na bezpłatny ISBNewsLetter

Zachęcamy do subskrypcji naszego newslettera, w którym codziennie znajdą Państwo najważniejszą depeszę ISBnews, przegląd informacji dostępnych w naszym Portalu i kalendarium nadchodzących wydarzeń biznesowych i ekonomicznych. Subskrypcja jest bezpłatna.

* Dołączając do ISBNewsLetter'a wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, Dz.U. nr 144, poz. 1204). Twój adres e-mail będzie wykorzystany wyłącznie do przekazywania informacji na temat działań ISBNews i nie zostanie przekazane podmiotom trzecim. W kazdej chwili można wypisać się z listy subskrybentów klikając link na dole każdego ISBNewsLettera.

Najnowsze depesze: ISBnews Legislacja

  • 12.12, 14:56MFiPR przygotowuje nowy instrument wsparcia dla przedsiębiorców przygranicznych 

    Warszawa, 12.12.2024 (ISBnews) - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) przygotowuje nowy instrument wsparcia dla przedsiębiorców z terenów przy granicy z Białorusią, zapowiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

    "Będzie nowy instrument przygotowany w I kwartale przyszłego roku dla wsparcia przedsiębiorców na granicy" - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz w Super Expresie.

    Podała także, że od kilku miesięcy istnieją programy dla samorządów przygranicznych, które mają funkcjonować do 2030 r.

    (ISBnews)

  • 12.12, 14:42PZFD: Rezygnacja z 'Kredytu 0%' spóźniona, potrzebne działania zwiększające podaż na rynku 

    Warszawa, 12.12.2024 (ISBnews) - Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) ocenia, że decyzja o rezygnacji z programu "Kredyt 0%" powinna zostać podjęta dużo wcześniej, natomiast w zakresie działań administracyjnych potrzebne jest rozwijanie budownictwa społecznego oraz skupienie się na rozwiązaniach, które zwiększą podaż na rynku: uproszczą procedury i zwiększą liczbę gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, ocenia dyrektor generalny Związku Bartosz Guss.

    "Decyzja o rezygnacji z programu "Kredyt 0%" powinna zostać podjęta dużo wcześniej. Zbyt długo szukający mieszkań utrzymywani byli w niepewności licząc, że państwo wypracuje mechanizm wsparcia w sytuacji rekordowo wysokiego oprocentowanie kredytów hipotecznych. Wiele osób jest dziś na granicy zdolności kredytowej i odbija się od drzwi banków, z uwagi właśnie na wysokość stóp procentowych" - napisał Guss w komentarzu do wypowiedzi ministra rozwoju Krzysztofa Paszyka w Radiu Zet o tym, że nie będzie "Kredytu 0%", a także o tym, że zostanie przygotowany nowy program mieszkaniowy.

    Dyrektor podkreślił, że Związek widzi konieczność zbudowania alternatywy dla sektora deweloperskiego.

    "Dziś to prywatne firmy deweloperskie są praktycznie jedynymi budowniczym mieszkań w budynkach wielorodzinnych w kraju. Nie są w stanie jednak opowiedzieć na potrzeby mieszkaniowe całego społeczeństwa. Nie taka jest też ich rola. Dlatego konieczne jest zwiększenie m.in. udziału budownictwa społecznego w rynku. Nie można jednak zapominać, że rozwój budownictwa społecznego będzie procesem, który zajmie czas. A potrzeby mieszkaniowe są tu i teraz" - wskazał Guss.

    "Kluczowe jest również skupienie się na rozwiązaniach, które zwiększą podaż na rynku: uproszczą procedury, zwiększą liczbę gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Tylko kompleksowe podejście pozwoli na stworzenie trwałego i zrównoważonego rynku mieszkaniowego, odpowiadającego na aktualne potrzeby społeczeństwa" - zaznaczył także dyrektor.

    Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk powiedział dziś rano w Radiu Zet, że nowy program mieszkaniowy, dotyczący zarówno budownictwa społecznego, jak i własnościowego, zostanie przedstawiony w I kw. 2025 r. Poinformował, że rozwiązań dotyczących "Kredytu 0%" w tym programie nie będzie.

    Projekt pakietu mieszkaniowego był przez wiele miesięcy przedmiotem obrad w ramach rządu. Wprowadzeniu kredytu #na Start sprzeciwiały się Polska2050 oraz Lewica. Zdaniem tych ugrupowań, celem powinna być budowa mieszkań na tani wynajem.

    (ISBnews)

  • 12.12, 10:30S&P: Brak wyjścia Polski z EDP do 2028 nie musiałby spowodować obniżenia ratingu - wywiad 

    Warszawa, 12.12.2024 (ISBnews) - S&P Global Ratings spodziewa się, że po przyszłorocznych wyborach prezydenckich polski rząd będzie w stanie podjąć bardziej zdecydowane działania na rzecz konsolidacji fiskalnej, ale nawet jeśli okaże się, że nie będzie w stanie wywiązać się ze swojego zobowiązania do zakończenia procedury nadmiernego deficytu (ang. excessive deficit procedure, EDP) do 2028 r., nie musi to oznaczać obniżenia jego ratingu, ocenił w rozmowie z ISBnews główny analityk CEE & CIS Sovereign Ratings Karen Vartapetov.

    Agencja ratingowa prognozuje deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. general government) w Polsce na poziomie 5,7% PKB w 2024 r., 5,5% PKB w 2025 r. i 4,7% PKB w 2026 r.

    "Myślę, że nasze prognozy w tym zakresie są nieco konserwatywne. Istnieje oczywiście ryzyko, że Polska osiągnie cel deficytu, który został ustalony na cztery lata. Można argumentować, że istnieją pewne zagrożenia dla wzrostu, jeśli na przykład polski rząd będzie w stanie przeprowadzić pewne reformy, wypłaty z UE będą większe, a następnie wzrost będzie silniejszy. A to mogłoby wspomóc wysiłek fiskalny podejmowany przez rząd" - powiedział Vartapetov w rozmowie z ISBnews.

    "Ponadto, po wyborach prezydenckich w przyszłym roku, w niektórych scenariuszach może się okazać, że rząd będzie w stanie podjąć większe wysiłki w zakresie konsolidacji fiskalnej. Chodzi o to, że przed wyborami w wielu przypadkach, także w innych krajach, trudno jest przedstawić ambitne cele konsolidacyjne. Jednak po zakończeniu wyborów rządy mają zwykle okazję do przeforsowania pewnych środków, które np. szybciej zmniejszyłyby deficyty. Więc nawet jeśli nasz punkt odniesienia jest nieco gorszy, powiedziałbym, że nadal istnieje pewne ryzyko w górę" - dodał.

    Analityk wskazał, że rating państwa jest kombinacją różnych czynników, a ryzyko fiskalne i finansów publicznych jest tylko jednym z nich; czynniki te obejmują również perspektywy wzrostu, jakość instytucji, bilans płatniczy oraz wiarygodność i skuteczność monetarną.

    "I w zakresie wielu z tych czynników Polska wypada stosunkowo dobrze, np. jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, bilans płatniczy. Niektóre czynniki kredytowe, na które patrzymy, przeważają nad słabościami, co w pewnym sensie łagodzi ryzyko, w tym ryzyko fiskalne. We wszystkich naszych raportach jasno stwierdzamy, że ścieżka fiskalna dla Polski jest stosunkowo słaba. Podsumowując, nawet jeśli rząd nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań w ramach procedury nadmiernego deficytu, nie musi to oznaczać, że będziemy musieli obniżyć ratingi - tylko dlatego, że mogą istnieć inne czynniki i mocne strony ratingu" - stwierdził Vartapetov.

    Analityk powiedział także ISBnews, że nawet jeśli polski rząd przekroczy próg 25% całkowitego zadłużenia denominowanego w walutach obcych, nie będzie to krytyczne dla ratingu suwerennego, zwłaszcza jeśli istnieje popyt na polski dług za granicą.

    "Finansowanie na ten rok zostało już zakończone, a rząd wstępnie sfinansował część potrzeb finansowych brutto na przyszły rok. Myślę więc, że część pracy została już wykonana. Ale jeśli mówimy o scenariuszu, w którym rząd musi zaspokoić te podwyższone potrzeby pożyczkowe przez kilka lat na poziomie, jaki widzimy w tym i przyszłym roku, to oczywiście mogą wystąpić zagrożenia dla spełnienia tego poziomu wymagań finansowych. W tej chwili nasze założenia sugerują, że deficyty fiskalne będą się zmniejszać, a potrzeby finansowe rządu również" - powiedział Vartapetov.

    Wskazał na głębokość krajowego systemu finansowego - zarówno w sektorze bankowym, jak i poza nim - oraz jego zdolność do absorpcji długu publicznego, nawet jeśli jego podaż jest stosunkowo wysoka.

    "Inną kwestią jest oczywiście pożyczanie za granicą. Polski próg 25% zadłużenia w walucie obcej nie jest szczególnie wysoki - na przykład nasze kryteria wyznaczają próg na znacznie, znacznie wyższym poziomie. Więc nawet jeśli rząd przekroczy 25% długu w walutach obcych w całkowitym zadłużeniu, nie będzie to krytyczne dla ratingu. Zwłaszcza jeśli za granicą jest popyt na polski dług" - zauważył analityk.

    "Mamy także nierezydentów, którzy mogą wspierać krajowe emisje w lokalnej walucie. Oczywiście nastroje nierezydentów są bardzo wrażliwe na szersze zmiany makroekonomiczne, które będą miały miejsce w krajach rozwiniętych, w Stanach Zjednoczonych, a zatem są to zmienne przepływy. To źródło będzie więc istniało. W połączeniu może to pozwolić rządowi zaspokoić potrzeby pożyczkowe w przyszłym roku. Ale ponownie, jeśli poziom potrzeb pożyczkowych utrzyma się na wysokim poziomie przez kilka lat, można argumentować, że może to stanowić ryzyko. Ale nie mówimy o tym w naszym scenariuszu bazowym" - podsumował Vartapetov.

    W opublikowanym w czwartek raporcie "Central And Eastern Europe Sovereign Rating Outlook 2025" S&P Global Ratings stwierdził, że względy wyborcze mogą zwiększyć presję na wysokie wydatki i wykoleić rządowe plany konsolidacji fiskalnej. Średni deficyt fiskalny w Europie Środkowo-Wschodniej pozostanie wysoki ze względu na niższy wzrost PKB, podwyżki płac i emerytur w związku z trwającymi cyklami wyborczymi, wysokie rachunki odsetkowe, ale także wyższe wydatki na obronę.

    W październiku rząd przyjął 4-letnią (miał również do wyboru 7-letnią) ścieżkę wyjścia z procedury nadmiernego deficytu budżetowego (zgodnie z definicją UE) w "Średniookresowym planie budżetowym i strukturalnym na lata 2025-2028". Pod koniec listopada Komisja Europejska pozytywnie oceniła polską ścieżkę wydatków na lata 2025-2028 i zaproponowała jej przyjęcie Radzie UE. W swoich zaleceniach Komisja napisała, że Polska powinna wyjść z procedury nadmiernego deficytu do 2028 r. i przedstawić pierwsze wyniki procedury nadmiernego deficytu do 30 kwietnia 2025 r.

    Tomasz Oljasz

    (ISBnews)

  • 12.12, 09:26MRiT zapowiada przedstawienie programu mieszkaniowego w I kw. 2025; kredytu 0% nie będzie 

    Warszawa, 12.12.2024 (ISBnews) - Nowy program mieszkaniowy, dotyczący zarówno budownictwa społecznego, jak i własnościowego, zostanie przedstawiony w I kw. 2025 r., zadeklarował minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Poinformował, że rozwiązań dotyczących kredytu 0% w programie nie będzie.

    "Myślę, że w I kw. przyszłego roku nie tylko pokażę program, ale my wejdziemy w fazę jego procesu legislacyjnego" - powiedział Paszyk w Radiu Zet.

    Oznajmił, że "nie jest przesądzone" w jaki sposób rząd będzie to wsparcie realizować.

    "Nie będzie kredytu 0%" - stwierdził jednak.

    Zwrócił też uwagę na oprocentowanie kredytów.

    "Polska ma najwyższe oprocentowanie w Unii Europejskiej kredytów mieszkaniowych, blisko dwukrotnie większe niż średnia europejska. Musimy znaleźć rozwiązanie, które Polakom w tym zakresie pomoże, ale przestańmy o kredycie 0%, 2% mówić" - wskazał. 

    Projekt pakietu mieszkaniowego był przez wiele miesięcy przedmiotem obrad w ramach rządu. Wprowadzeniu kredytu #na Start sprzeciwiały się Polska2050 oraz Lewica. Zdaniem tych ugrupowań, celem powinna być budowa mieszkań na tani wynajem. 

    (ISBnews)

  • 11.12, 16:03Prezydent weźmie udział w konsultacjach dot. wolnej Wigilii i 3. niedzieli handlowej w XII 

    Warszawa, 11.12.2024 (ISBnews) - Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w konsultacjach dotyczących ustawy o dniach wolnych od pracy, wprowadzającej wolną Wigilię i trzecią niedziele handlową w grudniu od roku 2025, wynika z informacji Kancelarii Prezydenta.

    "Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w konsultacjach społecznych ze stroną pracowników i pracodawców w sprawie ustawy z 6 grudnia 2024 o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw" - czytamy w komunikacie.

    Poselski projekt dotyczącego wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego od pracy 24 grudnia złożyła Lewica. W trakcie prac w komisjach wprowadzono przepis dotyczący trzeciej niedzieli handlowej w grudniu. I w tej wersji nowelę przyjął Sejm.

    Następnie Senat wprowadził poprawkę, zakładającą m.in. że pracownicy zatrudnieniu handlu będą mogli pracować w tym okresie nie więcej niż w dwie niedziele.

    Ustawa ma wejść w życie 1 lutego 2025 r.

    (ISBnews)

  • 11.12, 15:52MFiPR: Rewizja KPO, która obejmie też oskładkowanie umów cywilnoprawnych - w I kw. 2025r.  

    Warszawa, 11.12.2024 (ISBnews) - Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO), która rozpocznie się w I kw. 2025 r. obejmie też kwestię oskładkowania umów cywilnoprawnych, podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).

    "W pierwszym kwartale przyszłego roku rozpocznie się zapowiadana przez nas druga rewizja KPO. Obejmie szereg tematów ważnych z perspektywy Polski i Komisji Europejskiej, wśród nich kwestię obowiązkowego oskładkowania umów cywilnoprawnych. Polskiemu rządowi zależy na znalezieniu rozwiązania, które zwiększy ochronę społeczną pracowników w Polsce i nie obniży realnego wynagrodzenia Polaków na rękę" - czytamy w komunikacie.

    Rada Ministrów wyznaczy Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej ostateczny mandat negocjacyjny w sprawie rewizji KPO.

    Wczoraj wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko poinformował, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) przystąpi do prac nad kolejną rewizją Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w styczniu-lutym 2025 r.

    Z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk informowała dzisiaj w TVP Info, że resort funduszy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską w sprawie zmiany w KPO dotyczące oskładkowania umów. Zgodnie z obecną wersją KPO, oskładkowanie umów planowane było na styczeń 2025 r. Dziemianowicz-Bąk podała, że najwcześniej byłoby to możliwe od 2026 r.

    (ISBnews)

  • 11.12, 14:59EY: Reforma wskaźników referencyjnych nie zmieni wysokości opłat, marż i prowizji 

    Warszawa, 11.12.2024 (ISBnews) - Wybór nowej propozycji indeksu WIRF- to kamień milowy w reformie wskaźników referencyjnych, ale nie należy oczekiwać zmiany opłat, prowizji czy marż dla transakcji na rynku finansowym, uważa partner EY Polska, lider Sektora Finansowego Paweł Preuss. Spodziewa się, że pierwsze instrumenty oparte na nowym wskaźniku pojawią się na rynku w II półroczu 2025 r.

    "Reforma wskaźników referencyjnych nie powinna budować oczekiwań, że zmieni się wysokość opłat, prowizji czy marż dla transakcji na rynku finansowym wobec klientów indywidualnych czy korporacji" - napisał Preuss w komentarzu dotyczącym wyboru wskaźnika WIRF- jako następcy WIBOR.

    "Wybór nowej propozycji indeksu to kamień milowy w procesie, który został zapoczątkowany ponad 2 lata temu i będzie trwał do końca 2027 roku. Instrumenty finansowe, umowy oparte na nowym indeksie, docelowo wskaźniku będą stopniowo wprowadzane na rynek przez Skarb Państwa, banki oraz inne instytucje finansowe w ciągu najbliższych trzech lat. Temu procesowi będzie towarzyszył proces dobrowolnego aneksowania dotychczasowych umów opartych o WIBOR, zastępowania w ich treści dotychczasowego wskaźnika przez nowo wybraną propozycję indeksu. Dla umów opartych o WIBOR, które na koniec 2027 roku będą pozostawały aktywne, będzie przygotowany proces prawnego zastąpienia WIBOR-u jego zamiennikiem na mocy rozporządzenia ministra finansów, zgodnie z regulacjami unijnymi BMR" - dodał.

    Jego zdaniem, zastąpienie WIBOR-u propozycją indeksu WIRF- to zmiana techniczna o charakterze regulacyjnym, która odzwierciedla ona tendencje międzynarodowe oraz oczekiwania interesariuszy, uczestników rynku i konsumentów, aby indeks referencyjny stóp procentowych był oparty w pełni na parametrach, cenach transakcyjnych, w szczególności segmencie transakcji O/N, które od czasu kryzysu finansowego charakteryzują się największą płynnością.

    "WIBOR jest obecnie stosowany w szeregu kategorii umów, transakcji finansowych i jego zastępowanie przez WIRF- będzie następowało stopniowo dla kolejnych typów instrumentów:
    - Obligacje skarbu państwa: Spodziewamy się, że popularyzacja WIRF- zacznie się od emisji obligacji skarbowych opartych na nowym wskaźniku. W pierwszym etapie powinny to być obligacje krótko- i średnioterminowe, o terminie zapadalności kilku- kilkunastu miesięcy. Spodziewamy się pierwszych instrumentów tego typu na początku drugiego półrocza 2025 roku. Ich pojawienie się i stopniowa popularyzacja będą budowały stabilność i zaufanie do nowego wskaźnika. W kolejnych etapach terminy zapadalności będą stopniowo wydłużane.
    - Kredyty: (kredyty hipoteczne dla klientów detalicznych, kredyty inwestycyjne czy obrotowe dla firm): Spodziewamy się, że banki wprowadzą je do oferty w trzecim- czwartym kwartale 2025 roku.
    - Obligacje korporacyjne, które w Polsce są przede wszystkim instrumentami o zmiennym oprocentowaniu: Spodziewamy się, że firmy zaczną pod koniec 2025 roku emitować obligacje oparte na nowym wskaźniku" - stwierdził Preuss.

    Wskazał, że zmianie WIBOR na WIRF- w produkcji na rynku kasowym (kredyty, obligacje) będzie towarzyszył stopniowy rozwój instrumentów pochodnych. Jego zdaniem dla skutecznego i dobrze funkcjonującego rynku finansowego muszą współistnieć transakcje klientowskie, do których należą kredyty czy obligacje, z segmentem rynku transakcji pochodnych (OIS - Overnight Interest Rate Swap). Te ostatnie pozwolą zarządzać ryzykiem stopy procentowej banków, przedsiębiorstw oraz TFI w oparciu o coraz bardziej aktywny rynek.

    "Od początku 2025 roku rozpoczniemy proces aktualizacji sformułowanych dotychczas rekomendacji NGR określających standardy dla nowej produkcji oraz zamiany WIBORu dla poszczególnych segmentów rynku, typów umów, w tym transakcji pochodnych" - zapowiedział.

    "Spodziewam się, że rok 2025 będzie w Polsce okresem, w którym będziemy weryfikować, jakie rozwiązania w transakcjach finansowych powinny w Polsce funkcjonować, być na naszym rynku aktywnie popularyzowane, w szczególności czy będą to także kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu oraz transakcje oparte na alternatywnych stopach procentowych, w szczególności stopie referencyjnej NBP" - podsumował.

    We wtorek Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych dokonał wyboru propozycji indeksu z grupy WIRF: indeksu o technicznej nazwie WIRF- jako docelowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, który miałby zastąpić wskaźnik referencyjny WIBOR, jak podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

    Docelowo WIRF- ma stać się kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR, który będzie mógł być stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie).

    Jednocześnie KS NGR zauważył potrzebę prowadzenia dalszych prac nad rozwojem rynku transakcji warunkowych i mierzącym ten rynek potencjalnym indeksem typu WRR, aby docelowo w przyszłości taki indeks mógł być stosowany jako wskaźnik alternatywny dla  WIRF–, który zastąpi wskaźnik referencyjny WIBOR, wskazano też w informacji.

    W końcu marca br. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych jednogłośnie podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu Risk Free Rate (RFR). Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Wniosek w tej sprawie złożyło Ministerstwo Finansów.

    W 2022 r. Komitet Sterujący NGR zaproponował zamianę w przyszłości wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON: stopę referencyjną wolną od ryzyka opartą o depozyty rynku finansowego i przedsiębiorstw. Następnie prowadzono prace przygotowawcze, w tym prace analityczne nad zachowaniem się tego wskaźnika w różnych warunkach ekonomicznych, w szczególności na podstawie danych z poprzednich lat.

    W październiku 2023 r. Komitet Sterujący KS NGR ds. reformy wskaźników referencyjnych zdecydował o przesunięciu finalnego momentu konwersji WIBOR na inny wskaźnik referencyjny na koniec 2027 r. Poprzednia wersja mapy drogowej przewidywała koniec konwersji na 2025 r.

    Odchodzenie od wskaźników typu IBOR i zastępowanie ich wskaźnikami wolnymi od ryzyka wynika z zaleceń organizacji międzynarodowych, w szczególności Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (International Organization of Securities Commissions) oraz Rady Stabilności Finansowej (Financial Stability Board). Podążając śladem dojrzałych rynków, również Polska przeprowadza proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego typu RFR.

    (ISBnews)

  • 11.12, 12:30MP: Aktualizacja programu energetyki jądrowej na ukończeniu, publikacja na początku roku 

    Warszawa, 11.12.2024 (ISBnews) - Prace nad aktualizacją Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) są na ukończeniu, publikacja dokumentu nastąpi na początku 2025 roku, poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.

    "Aktualizacja PPEJ jest na ukończeniu, publikacji dokumentu spodziewamy się na początku 2025 roku, a następnie około trzy miesiące potrwają konsultacje" - powiedział Wrochna podczas spotkania z dziennikarzami.

    Wcześniej Ministerstwo Przemysłu zapowiadało, że aktualizacja programu będzie gotowa do końca listopada br.

    W scenariuszu "aktywnej transformacji" w przekazanym w październiku do publicznych konsultacji projekcie "Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu" zapisano, że w polskim systemie energetycznym nie występują elektrownie jądrowe, ale po uruchomieniu pierwszej wielkoskalowej elektrowni jądrowej realizowanej w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) na Pomorzu oraz pierwszego bloku drugiej siłowni planowanej w ramach programu, wraz z inwestycją realizowaną w partnerstwie prywatnym, łączna moc zainstalowana wielkoskalowych jednostek jądrowych może wynieść w 2040 r. ok. 6,2 GW (netto), a po 2040 r. ok. 10 GW (dwa kolejne bloki drugiej elektrowni jądrowej w ramach PPEJ).

    (ISBnews)

  • 11.12, 11:30Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów 

    Warszawa, 11.12.2024 (ISBnews) - Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, której celem jest dostosowanie maksymalnej wysokości świadczeń z funduszu alimentacyjnego do obecnych potrzeb osób uprawnionych do alimentów, podała Kancelaria Prezydenta.

    "W ustawie podniesiona została maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1 tys. zł. W ustawie wprowadzone zostały także przepisy, na podstawie których nowa wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego będzie miała zastosowanie przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe przypadające po dniu 30 września 2024 r." - czytamy w komunikacie.

    Na mocy przepisu przejściowego osobom, którym przyznano już świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy obejmujący 1 października 2024 r. - 30 września 2025 r., będą zmienione z urzędu decyzje przyznające świadczenia, w części dotyczącej miesięcznej kwoty przyznanych świadczeń.

    W decyzji zmieniona zostanie dotychczasowa miesięczna kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego na kwotę ustalonych alimentów, jednak nie wyższą niż 1 tys. zł.

    Biorąc powyższe rozwiązania pod uwagę część osób uprawnionych do świadczeń z funduszu alimentacyjnego dostanie świadczenia w nowej, wyższej kwocie, z wyrównaniem od października 2024 r. Ustawa rozstrzygnęła również, że w przypadku spraw o świadczenia z funduszu alimentacyjnego za okres świadczeniowy przypadający do dnia 30 września 2024 r. zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe.

    Ustawa wejdzie w życie z dniem następujący po dniu ogłoszenia.

    (ISBnews)

  • 11.12, 11:22Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych 

    Warszawa, 11.12.2024 (ISBnews) - Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, której celem jest umożliwienie rolnikom uzyskania dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych, gorczycy i roślin zielarskich oraz podwyższenie limitów stawek dopłat do ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek, podała Kancelaria Prezydenta.

    W tym celu w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wprowadza się:

    * rozszerzenie katalogu upraw, do których będą stosowane z budżetu państwa dopłaty do składek ubezpieczenia płaconych przez producentów rolnych, o słonecznik, facelię, len, konopie włókniste, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie i gorczycę oraz doprecyzowanie uprawy gryki jako zboża oraz soi jako rośliny z rodziny bobowatych mieszczących się w dotychczasowym katalogu upraw;

    * franszyzę (kwota redukująca odszkodowanie) nie większą niż 35 % sumy ubezpieczenia w odniesieniu do upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek;

    * zmianę limitów stawek dopłat do ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek w zależności od klasy bonitacyjnej gleby z 9 %, 12 % i 15 % sumy ubezpieczenia na 20 %, 22 % i 25 % sumy ubezpieczenia z równoczesnym ograniczeniem prowizji dla dystrybutora ubezpieczeń do 3 % składki z tytułu ubezpieczenia tych upraw;

    * zmianę nazwy "rośliny strączkowe" na nazwę "bobowate grubonasienne (rośliny strączkowe)";

    * zmianę definicji "szkody spowodowanej przez przymrozki wiosenne", wskazując, że są to szkody spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0 stopniu Celsjusza, w okresie nie jak do tej pory od 15 kwietnia, a od 1 kwietnia do 30 czerwca.

    Ponadto, ustawa przewiduje, że zakłady ubezpieczeń, z którymi minister właściwy do spraw rolnictwa zawarł na 2025 r. umowy w sprawie dopłat,  przedstawią temu ministrowi zaktualizowane oferty z warunkami ubezpieczenia upraw i zwierząt w odniesieniu do upraw słonecznika, facelii, gorczycy, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych lub roślin zielarskich, w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

    Ustawa przewiduje wejście w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.

    (ISBnews)

  • 11.12, 11:08Prezydent podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych 

    Warszawa, 11.12.2024 (ISBnews) - Prezydent podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych, której celem jest wprowadzenie dodatkowego okresu przejściowego - do 31 grudnia 2025 r. - w którym podmioty obowiązane do stosowania e-Doręczeń będą stopniowo dostosowywały się do nowego sposobu prowadzenia korespondencji m.in. poprzez wprowadzenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów - EZD, podała Kancelaria Prezydenta.

    "W okresie przejściowym ustawodawca zapewni równoważność doręczania korespondencji za pośrednictwem operatora pocztowego, ePUAP oraz innych systemów dziedzinowych z e-Doręczeniami. Bez zmian pozostaje obowiązek uzyskania przez podmioty wskazane w ustawie o doręczeniach elektronicznych adresu do doręczeń elektronicznych […] do dnia 1 stycznia 2025 r." - czytamy w komunikacie.  

    W okresie przejściowym podmiot publiczny będzie kierował korespondencję do podmiotu niebędącego podmiotem publicznym na adres do doręczeń elektronicznych - jeżeli odbiorca taki adres posiada. Jeżeli odbiorca nie posiada adresu do doręczeń elektronicznych, to korespondencja będzie mogła być kierowana w dotychczasowy sposób, czyli przez operatora pocztowego, chyba że jest to odpowiedź na wniosek złożony przez ePUAP - w takim przypadku korespondencja będzie kierowana przez ePUAP.

    Ustawa precyzuje i porządkuje zasady nadawania adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego jednostkom samorządu terytorialnego. Przyjęto, że minister właściwy do spraw informatyzacji będzie tworzył adres do doręczeń elektronicznych powiązany z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego dla: urzędu gminy, starostwa powiatowego, urzędu marszałkowskiego oraz podmiotu obsługującego związki międzygminne, związki powiatów, związki powiatowo-gminne albo związki metropolitalne. Taki adres do doręczeń elektronicznych będzie adresem wspólnym podmiotu i obsługiwanego przez ten podmiot organu albo związku.

    Dodatkowo odrębny adres do doręczeń elektronicznych powiązany z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego będzie e tworzony dla każdej jednostki organizacyjnej jednostki samorządu terytorialnego, posiadającej numer identyfikacyjny REGON. W przypadku podmiotów niepublicznych utworzenie dla nich adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz przyporządkowanie do niego skrzynki doręczeń będzie mogło nastąpić automatycznie po otrzymaniu przez ministra właściwego do spraw informatyzacji - za pośrednictwem systemu teleinformatycznego operatora wyznaczonego - danych, które musi zawierać wniosek o utworzenie adresu do doręczeń elektronicznych dla podmiotu niepublicznego.

    Minister właściwy do spraw informatyzacji będzie obowiązany udostępnić usługę sieciową umożliwiającą przekazanie przez operatora wyznaczonego niezbędnych danych za pomocą bezpośredniej wymiany danych między systemem teleinformatycznym operatora wyznaczonego a bazą adresów elektronicznych. Rozszerzono katalog podmiotów publicznych w rozumieniu nowelizowanej ustawy o uczelnie niepubliczne oraz federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Tym samym podmioty te wykonując zadania publiczne będą obowiązane stosować przepisy dotyczące doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej. Dodano także przepis przewidujący bezterminowy wpis adresu do doręczeń elektronicznych do bazy adresów elektronicznych. (osoby fizyczne w każdym czasie mogą zrezygnować z adresu do doręczeń elektronicznych).

    W przypadku świadczenia przez operatora wyznaczonego odpłatnych dodatkowych usług powiązanych ze świadczeniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej w zakresie wymiany korespondencji między osobami fizycznymi lub podmiotami niebędącymi podmiotami publicznymi, operator ten będzie obowiązany przekazać informacje o korzystaniu z tych usług ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Informacje te będą przetwarzane w bazie adresów elektronicznych i będzie można je w tej bazie wyszukać.

    Podmioty, takie jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne i Ministerstwo Obrony Narodowej będą obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od dnia 31 grudnia 2026 r.

    Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem zmian dotyczących tworzenia adresu do doręczeń elektronicznych w oparciu o dane otrzymane od operatora wyznaczonego, które wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2025 r., oraz zmian wprowadzających bezterminowość adresu do doręczeń elektronicznych, które wejdą w życie z dniem 1 marca 2025 r.

    (ISBnews)

  • 11.12, 10:52Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu działań dot. zwiększenia produkcji amunicji 

    Warszawa, 11.12.2024 (ISBnews) - Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji, która zakłada przekazywanie do Funduszu Inwestycji Kapitałowych środków, które będą przeznaczane na dokapitalizowanie spółek odpowiedzialnych za produkcję amunicji, podała Kancelaria Prezydenta.

    "Ustawa określa dodatkowe źródła finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji na terytorium RP, obejmujących realizację strategicznie ważnych inwestycji dla bezpieczeństwa kraju. Celem ustawy jest stworzenie mechanizmu dofinansowania polskiego przemysłu zbrojeniowego w kierunku utworzenia odpowiedniego potencjału produkcyjnego w strategicznym obszarze amunicyjnym" - czytamy w komunikacie.

    Ustawa zawiera rozwiązanie polegające na przekazywaniu do Funduszu Inwestycji Kapitałowych środków, które będą przeznaczane na dokapitalizowanie spółek odpowiedzialnych za produkcję amunicji. Fundusz Inwestycji Kapitałowych jest państwowym funduszem celowym działającym na podstawie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

    Dysponentem tego Funduszu,  jest minister właściwy do spraw aktywów państwowych, a głównymi celami wydatkowania środków Funduszu jest:

    - nabywanie lub obejmowanie akcji przez Skarb Państwa reprezentowany przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych;

    - pokrycie kosztów nabycia lub objęcia akcji, w tym usług świadczonych przez doradców w związku z ich nabywaniem lub obejmowaniem przez Skarb Państwa reprezentowany przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych.

    Działania te będą dofinansowane kwotą 2 mld zł pochodzącą z części budżetu państwa 29 „Obrona narodowa". Minister właściwy dla spraw aktywów państwowych przekaże te środki  do Funduszu Inwestycji Kapitałowych. Przekazane do Funduszu środki będą wykorzystywane do nabywania lub obejmowania udziałów lub akcji przez Skarb Państwa reprezentowany przez ministra aktywów państwowych. Dodatkowo Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekaże do dnia 30 czerwca 2025 r. na rzecz Funduszu skarbowe papiery wartościowe.

    Ustawa określa dzień swojego wejścia w życie na dzień następujący po dniu jej ogłoszenia.

    (ISBnews)

  • 11.12, 10:35Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach dot. sortowania odpadów budowlanych 

    Warszawa, 11.12.2024 (ISBnews) - Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach, która ma m.in. na celu wprowadzenie zmian w zakresie organizacji systemu sortowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, podała Kancelaria Prezydenta.

    "Nowelizacja […] wprowadza zmiany w zakresie organizacji systemu sortowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, co w założeniu ma wpłynąć na zwiększenie ilości odpadów zbieranych selektywnie, które następnie mogą być poddawane procesom pozwalającym na ponowne użycie, recykling lub inny odzysk" - czytamy w komunikacie.

    Znowelizowane przepisy ustawy dopuszczają sortowanie odpadów budowanych i rozbiórkowych poza miejscem ich wytworzenia. Ponadto umożliwiają przekazanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych innemu uprawnionemu podmiotowi, który zajmie się ich segregacją. Dodatkowo przyjęta regulacja wprowadza odpowiedzialność solidarną za niezrealizowanie obowiązku wysegregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

    Zmiany dotyczą także przekazania środków z rezerwy celowej budżetu państwa właściwym organom, w szczególności gminom, w przypadku gdy ze względu na zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska konieczne jest niezwłoczne usuniecie nielegalnie składowanych odpadów. W przypadku gdy właściwym organem jest organ jednostki samorządu terytorialnego, kwota dofinansowania może stanowić więcej niż 80% kosztów wykonania tych działań.

    Kwota dofinansowania nie może być wyższa niż 99 % kosztów wykonania tych działań.

    Przepisy wchodzą w życie co do zasady z dniem 1 stycznia 2025 r.

    (ISBnews)

  • 11.12, 10:09Prezydent podpisał nowelę o promowaniu energii z offshore dotyczącą cen maks. 

    Warszawa, 11.12.2024 (ISBnews) - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która zakłada wprowadzenie różnych cen maksymalnych dla różnych obszarów offshore, podała Kancelaria Prezydenta.

    "Uchwalona ustawa sprowadza się do zmiany polegającej na dodaniu we wprowadzeniu do wyliczenia regulacji wskazującej, że maksymalna cena może być określona odmiennie dla poszczególnych obszarów, grupy obszarów lub grup obszarów" - czytamy w komunikacie.

    Ponadto w celu zachowania spójności w przepisach dot. ceny maksymalnej dla offshore dla projektów realizowanych w ramach tzw. I fazy systemu wsparcia, zdecydowano się doprecyzować, że chodzi o maksymalną cenę za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci.

    Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy, wyznaczenie jednej maksymalnej ceny za 1 MWh, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców energii dla wszystkich tych obszarów, mogłoby prowadzić do nieuzasadnionego wsparcia dla projektów zlokalizowanych bliżej linii brzegowej.

     Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

    (ISBnews)

  • 11.12, 10:02Prezydent podpisał nowelę dot. utrzymania ceny maks. na energię do września 2025 r. 

    Warszawa, 11.12.2024 (ISBnews) - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej do 500 zł za MWh netto dla gospodarstw domowych do 30 września 2025 r. oraz maksymalnej ceny energii na poziomie 693 zł za MWh netto dla jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów użyteczności publicznej do 31 marca 2025 r., wynika z informacji Kancelarii Prezydenta.

    "Ustawa ma na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej głównie poprzez utrzymanie do końca września 2025 r. maksymalnej ceny energii elektrycznej na poziomie 500 zł za MWh netto dla gospodarstw domowych oraz maksymalnej ceny energii na poziomie 693 zł za MWh netto dla jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów użyteczności publicznej do 31 marca 2025 r." - czytamy w komunikacie.

    "Wprowadzane przepisy zakładają też przedłużenie do połowy 2025 r. zwolnienia z opłaty mocowej tych odbiorców, którzy pobierają energię elektryczną na własne potrzeby z punktów poboru o napięciu co najwyżej 1 kV. Odbiorcy ci to głównie gospodarstwa domowe" - podano także.

    Opłata mocowa trafia do operatora przesyłowego PSE. Ustawa przewiduje, że PSE otrzyma rekompensatę z funduszu COVID-19. Ustawa doprecyzowuje i usprawnia przepisy w zakresie systemu wsparcia odbiorców w 2023 r. i 2024 r. oraz odpisów na Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 w celu efektywnego rozliczenia.

    Wprowadza możliwość przesuwania środków zgromadzonych w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny przez Zarządcę Rozliczeń na polecenie dysponenta Funduszu - ministra właściwego do spraw energii - oraz dostosowuje terminy na rozliczenie końcowe dotyczące stosowania mechanizmu ceny maksymalnej w 2025 r. do terminów innych rozliczeń.

    Ponadto ustawa uszczegóławia i doprecyzowuje przepisy dotyczące rozliczeń pomocy publicznej przyznawanej mikro, małym i średnim przedsiębiorcom w drugiej połowie 2024 r. polegającej na korzystaniu przez nich z ceny maksymalnej energii elektrycznej. Ustawa zobowiązuje także przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność w zakresie obrotu energią elektryczną do przedłożenia wniosków o zmianę taryfy dla energii elektrycznej do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w terminie do dnia 30 kwietnia 2025 r.

    W przypadku przedsiębiorstw wykonujących zadania sprzedawcy z urzędu, zwolnionych z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia, obowiązek ten będzie dotyczył złożenia do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosku o taryfę dla energii elektrycznej albo jej zmianę także w terminie do dnia 30 kwietnia 2025 r.

     Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

    (ISBnews)

  • 11.12, 09:46MRPiPS: Oskładkowanie umów cywilnoprawnych na pewno nie wcześniej niż w 2026 r. 

    Warszawa, 11.12.2024 (ISBnews) - Jeżeli miałoby dojść do oskładkowania umów cywilnoprawnych, to na pewno nastąpiłoby to nie wcześniej niż w 2026 r., wynika z wypowiedzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

    "Na pewno nie wcześniej, jeżeli do tego oskładkowania miałoby dojść, bo nie można takimi zmianami zaskakiwać" - powiedziała Dziemianowicz-Bąk w TVP Info, odpowiadając na pytanie czy w jej ocenie rok 2026 to termin na oskładkowanie umów cywilnoprawnych.

    "Najwcześniej ten kamień milowy, gdyby miał być realizowany w takim kształcie, mógłby zostać zrealizowany w roku 2026, ale prowadzimy także, a dokładnie pani minister [funduszy i polityki regionalnej] Pełczyńska-Nałęcz prowadzi w tej chwili rozmowy z Komisją Europejską i wskazujemy w jaki inny sposób walczymy z 'uśmieciowieniem' rynku pracy, bo ta walka jest konieczna" - podkreśliła.

    Przypomniała, że planowane jest włączenie okresu zatrudnienia na umowach tzw. śmieciowych czy jednoosobowej działalności gospodarczej do stażu pracy.

    Z końcem października Dziemianowicz-Bąk informowała, że zwraca się do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) oraz do ministra ds. europejskich o negocjacje z Komisją Europejską ws. przesunięcia, planowanego od przyszłego roku, ozusowania umów cywilnoprawnych o co najmniej rok.

    (ISBnews)

  • 10.12, 15:49Rząd przyjął plan polskiej prezydencji w Radzie UE na I poł. 2025 r. 

    Warszawa, 10.12.2024 (ISBnews) -  Rząd przyjął plan polskiej prezydencji w Radzie Unia Europejskiej od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r., poinformował minister ds. UE Adam Szłapka. Zaprezentowano logo i hasło prezydencji Hasłem prezydencji jest motto: "Bezpieczeństwo, Europo!'

    "Polska prezydencja będzie wspierać działania wzmacniające europejskie bezpieczeństwo we wszystkich jego wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, ekonomicznym, informacyjnym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym" - powiedział Szłapka podczas konferencji prasowej.

    W ciągu najbliższych sześciu miesięcy Polska ma gościć 40 tysięcy uczestników, w tym szefów rządów i ministrów z państw członkowskich UE. Planowane są 22 nieformalne rady oraz ponad 300 wydarzeń oficjalnych. Zespół prezydencji liczy 3 tys. osób, a do obsługi delegacji zagranicznych zaangażowanych będzie ponad 100 oficerów łącznikowych.

    Budżet na prezydencję wyniesie około 415 mln zł. Główne wydarzenia odbędą się w Warszawie, ale prezydencja ma charakter ogólnopolski z planowanymi spotkaniami w około 20 miastach.

    Rada Unii Europejskiej, składająca się z ministrów z 27 państw członkowskich, jest kluczowym organem decyzyjnym UE. Polska, jako przewodniczący, będzie odpowiedzialna za koordynację prac Rady oraz reprezentowanie UE w relacjach z innymi instytucjami i krajami.

    W najbliższych miesiącach Polska zamierza nie tylko przewodniczyć pracom Rady, ale również zadbać o rzetelne komunikowanie wyników spotkań oraz utrzymanie zaufania wśród partnerów europejskich.

    (ISBnews)

  • 10.12, 15:23KS NGR wybrał indeks WIRF- jako wskaźnik referencyjny zastępujący WIBOR 

    Warszawa, 10.12.2024 (ISBnews) - Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych dokonał wyboru propozycji indeksu z grupy WIRF: indeksu o technicznej nazwie WIRF– jako docelowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, który miałby zastąpić wskaźnik referencyjny WIBOR, podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

    "Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR), powołanej w związku z reformą wskaźników referencyjnych, na posiedzeniach 21 listopada 2024 roku oraz 6 grudnia 2024 roku przeprowadził dyskusję oraz podjął decyzję o wyborze propozycji indeksu o technicznej nazwie WIRF– bazującego na depozytach niezabezpieczonych Instytucji Kredytowych i Instytucji Finansowych, jako docelowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, który miałby zastąpić wskaźnik referencyjny WIBOR. Administratorem WIRF– w rozumieniu Rozporządzenia BMR będzie spółka GPW Benchmark S.A., wpisana do rejestru Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Tym samym KS NGR zweryfikował i zmodyfikował swoją wcześniejszą decyzję o wyborze WIRON (pierwotnie WIRD)1 na podstawie przesłanek wskazanych poniżej, a także wspomnianych w poprzednich komunikatach NGR" - czytamy w komunikacie.

    Wybór propozycji indeksu został poprzedzony rozpoczętym 29 marca 2024 roku procesem przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu Risk Free Rate (RFR). Przegląd ten miał na celu weryfikację podjętej we wrześniu 2022 roku decyzji KS NGR, na podstawie szerszego zakresu analiz i informacji rynkowych w dynamicznie zmieniającym się środowisku makroekonomicznym polskiej gospodarki.

    W dodatkowej rundzie konsultacji oceniano cztery propozycje indeksów WIRF:

    * WIRF, tj. propozycja indeksu, którego dane wejściowe charakteryzują depozyty niezabezpieczone składane przez Instytucje Kredytowe, Instytucje Finansowe oraz Pozostałe Instytucje Finansowe (dalej: Zasób Transakcyjny),

    * WIRF+, tj. propozycja indeksu, w przypadku którego dane wejściowe pokrywają się z Zasobem Transakcyjnym powiększonym o depozyty tzw. instytucji publicznych2,

    * WIRF–, tj. propozycja indeksu, w przypadku którego dane wejściowe opisują Zasób Transakcyjny pomniejszony o depozyty Pozostałych Instytucji Finansowych,

    * WIRF+/– , tj. propozycja indeksu, dla którego dane wejściowe charakteryzują Zasób Transakcyjny powiększony o depozyty tzw. instytucji publicznych i jednocześnie pomniejszony o depozyty Pozostałych Instytucji Finansowych, wymieniła Komisja.

    "KS NGR uwzględnił odpowiedzi uzyskane w ramach dodatkowej tury konsultacji, a ponadto rozważył łączną ocenę cech ilościowych i jakościowych poszczególnych propozycji indeksów, do których należały m.in.:

    * zmienność propozycji indeksu w czasie oraz jej powiązanie ze zmianami stóp procentowych NBP i  oraz zmianami warunków rynkowych;

    * potencjał propozycji indeksu do zastosowania w szerokim zakresie umów i instrumentów finansowych;

    * zasób informacyjny związany z liczbą transakcji i ich wartością;

    * ryzyko nieustalenia docelowego indeksu w poszczególnych dniach;

    * publikowanie docelowego indeksu w terminie odpowiadającym potrzebom rynku finansowego;

    * możliwość stworzenia krzywej terminowej" - czytamy dalej.

    Kolejnym krokiem KS NGR będzie zaktualizowanie Mapy Drogowej w ramach dotychczasowego harmonogramu działań mających na celu zastąpienie wskaźnika referencyjnego WIBOR docelowym wskaźnikiem WIRF–, którego finalna nazwa będzie wybrana w toku dalszych prac.

    "KS NGR zamierza także w najbliższym czasie zweryfikować i zaktualizować wydane dotychczas rekomendacje NGR, w szczególności standardy stosowania nowego docelowego wskaźnika RFR (risk-free-rate) w nowych produktach: bankowych, leasingowych i faktoringowych oraz instrumentach finansowych, jak również standardy dobrowolnej konwersji dla portfeli legacy umów i instrumentów finansowych, w których stosowany jest wskaźnik referencyjny WIBOR" - napisano także.

    Docelowo WIRF– ma stać się kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR, który będzie mógł być stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie).

    Jednocześnie KS NGR zauważył potrzebę prowadzenia dalszych prac nad rozwojem rynku transakcji warunkowych i mierzącym ten rynek potencjalnym indeksem typu WRR, aby docelowo w przyszłości taki indeks mógł być stosowany jako wskaźnik alternatywny dla  WIRF–, który zastąpi wskaźnik referencyjny WIBOR, wskazano też w informacji.

    W końcu marca br. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych jednogłośnie podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu Risk Free Rate (RFR). Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Wniosek w tej sprawie złożyło Ministerstwo Finansów.

    W 2022 r. Komitet Sterujący NGR zaproponował zamianę w przyszłości wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON: stopę referencyjną wolną od ryzyka opartą o depozyty rynku finansowego i przedsiębiorstw. Następnie prowadzono prace przygotowawcze, w tym prace analityczne nad zachowaniem się tego wskaźnika w różnych warunkach ekonomicznych, w szczególności na podstawie danych z poprzednich lat.

    W październiku 2023 r. Komitet Sterujący KS NGR ds. reformy wskaźników referencyjnych zdecydował o przesunięciu finalnego momentu konwersji WIBOR na inny wskaźnik referencyjny na koniec 2027 r. Poprzednia wersja mapy drogowej przewidywała koniec konwersji na 2025 r.

    Odchodzenie od wskaźników typu IBOR i zastępowanie ich wskaźnikami wolnymi od ryzyka wynika z zaleceń organizacji międzynarodowych, w szczególności Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (International Organization of Securities Commissions) oraz Rady Stabilności Finansowej (Financial Stability Board). Podążając śladem dojrzałych rynków, również Polska przeprowadza proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego typu RFR.

    (ISBnews)

  • 10.12, 14:27Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE dot. systemu wsparcia i prosumentów 

    Warszawa, 10.12.2024 (ISBnews) - Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, której celem jest rozwój energetyki prosumenckiej oraz dostosowanie przepisów krajowych do rozporządzeń i wytycznych Komisji Europejskiej, które odnoszą się do zakresu udzielanej pomocy publicznej w systemach wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE), kogeneracji oraz ulg dla odbiorców energochłonnych, podała Kancelaria Prezydenta.

    "Podstawowym celem ustawy jest zatem dostosowanie regulacji krajowych do regulacji i wytycznych unijnych, przede wszystkim w zakresie udzielanej pomocy publicznej w systemach wsparcia OZE. […] Zaktualizowana została lista sektorów, którym może być przyznawana pomoc w postaci ulg. Została ona podzielona na dwie grupy przedsiębiorstw:

    - sektory narażone na szczególne ryzyko, w przypadku których iloczyn ich intensywności handlu i elektrochłonności na poziomie UE wynosi co najmniej 2% i których intensywność handlu i elektrochłonność na poziomie Unii wynosi co najmniej 5% dla każdego wskaźnika;

    - sektory narażone na ryzyko, w przypadku których iloczyn ich intensywności handlu i elektrochłonności na poziomie UE wynosi co najmniej 0,6% i których intensywność handlu i elektrochłonność na poziomie UE wynosi odpowiednio co najmniej 4% i 5%" - wskazano w komunikacie.

    W ustawie dostosowaniu uległa lista sektorów w oparciu o kody PKD, którym przysługiwać mogą ulgi zgodne z rynkiem wewnętrznym UE, a także maksymalna wysokość ulg, która może zostać przyznana poszczególnym grupom sektorów. Wprowadzono dwa poziomy ulg: dla przedsiębiorstw w sektorach narażonych na szczególnie ryzyko ucieczki emisji - w wysokości 85% obowiązku oraz dla przedsiębiorstw w sektorach narażonych na ryzyko ucieczki emisji - na poziomie 75% obowiązku w odniesieniu do:

    -  obowiązku uzyskania i przedstawiania do umorzenia świadectw pochodzenia;

    -  ilości energii elektrycznej zakupionej i zużytej przez odbiorcę przemysłowego objętej opłatami OZE i opłacie kogeneracyjnej. W celu zapewnienia spełnienia wymaganego wytycznymi CEAAG warunku, aby energia elektryczna nabywana przez odbiorców przemysłowych objęta była, po uwzględnieniu ulg, opłatami o łącznej wysokości nie niższej niż 0,5 EUR/MWh wprowadzono opłatę wyrównawczą, która będzie wnoszona przez odbiorców energochłonnych uprawnionych do ulg w przypadku gdy ulgi te spowodują, że łączna wysokość opłat spadnie poniżej ww. poziomu wynikającego z CEEAG.

    Do ustawy o OZE został także dodany tzw. mechanizm warunkowości. Oznacza on, że skorzystanie z ulg powiązane jest z obowiązkiem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

    Zgodnie z wprowadzanym art. 54a ust. 2 ustawy o OZE, można go będzie wypełnić realizując przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej dla których okres zwrotu nakładów nie przekracza 3 lat, lub zużywając na własne potrzeby min. 30% bezemisyjnej energii, lub ponosząc wydatki na ograniczenie emisji w wysokości nie mniejszej niż 50% wartości pomocy uzyskanej w wyniku skorzystania z uprawnień,

    W zakresie dostosowania przepisów ustawy o OZE do znowelizowanego rozporządzenia GBER proponuje się m. in. wprowadzić zmiany w ramach programów wsparcia FiT/FiP dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach OZE i wytwórców biometanu.

    Docelowo od 1 stycznia 2026 r., tylko wytwórcy w nowo uruchomionych instalacjach OZE o mocy poniżej 200 kW będą mogli uzyskiwać prawo do gwarantowanego odbioru energii przez sprzedawcę zobowiązanego oraz być zwolnieni z obciążeń w zakresie bilansowania handlowego. W okresie przejściowym, tj. od dnia wejścia w życie przepisów ustawy do 31 grudnia 2025 r., takie prawo będzie przysługiwało wytwórcom w instalacjach o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 400 kW.

    W ustawie wprowadzono również grupę przepisów upraszczających zasady postępowania w procesie inwestycyjnym OZE w zakresie skrócenia terminów poszczególnych inwestycji.

    Rozwiązania ustawowe dotyczą instalowanych na budynkach instalacji odnawialnego źródła energii wykorzystujących do wytwarzania energii energię promieniowania słonecznego oraz wchodzących w ich skład magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła, urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE oraz nadbudowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu instalacji OZE. Jednym z kluczowych elementów nowelizacji jest modyfikacja zasad rozliczania prosumentów.

    Od 1 lipca br. prosumenci rozliczający się w ramach net-billingu robią to w systemie RCE, czyli rynkowej ceny energii. Korekta tejże dokonuje się co godzinę, więc cena ta zyskała sobie miano godzinowej. Wcześniej prosument rozliczał się według RCEm, a więc średniej ceny energii ustalanej na podstawie cen rynkowych z danego miesiąca. Wprowadzona regulacja pozwoli prosumentowi wybrać między RCE a RCEm. Istotne jest to, że po wyborze rozliczania godzinowego ponowne przejście na system miesięczny nie będzie możliwe. Ponadto ustawodawca zachęca do przyjęcia systemu RCE, bowiem wartość zwrotu nadpłaty dla osób rozliczających się w ten sposób będzie wynosić 30%, a nie jak do tej pory 20%. Wartość całej energii oddawanej do sieci na zasadzie net-billingu ma być zwiększona o współczynnik 1,23.

    Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów związanych z nowymi obowiązkami nakładanymi na prezesa URE, ulg dla odbiorców energochłonnych które wchodzą w życie w innym terminie.

    (ISBnews)

  • 10.12, 14:23Tusk: Rząd zajmie się projektem dot. ograniczania przyjęć wniosków o azyl za tydzień 

    Warszawa, 10.12.2024 (ISBnews) - Rząd zajmie się projektem dotyczącym ograniczeń w przyjmowaniu wniosków o azyl na posiedzeniu zaplanowanym na przyszły tydzień, wynika z wypowiedzi premiera Donalda Tuska.

    "Za tydzień będziemy przyjmowali nasz projekt dotyczący ograniczenia przyjmowania wniosków o azyl. […] Będziemy informowali szczegółowo o całym pakiecie dotyczącym polityki wizowej i migracyjnej za tydzień" - powiedział Tusk przed rozpoczęciem posiedzenia rządu.

    Celem tego projektu jest przygotowanie instrumentów prawnych, które będą służyć zapobieżeniu destabilizacji sytuacji wewnętrznej w Polsce i innych państwach UE, wynikającej z kreowania sztucznej presji migracyjnej przez państwa trzecie graniczące z Polską lub inne podmioty.

    Obecnie na etapie prac rządowych znajduje się kilka projektów ustaw dotyczących cudzoziemców, w tym m.in. projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP.

    (ISBnews)