Warszawa, 04.09.2024 (ISBnews) - Przyjęcie projektu nowelizacji prawa energetycznego dot. rynku wodoru w obecnej wersji wiąże się zagrożeniem, że zapewnienie ciągłego i wyłącznego wykorzystywania kwalifikowanych form wodoru nie będzie możliwe, ze względu na ryzyko niezbilansowania wytwarzania RFNBO, np. w elektrolizerze z instalacją OZE, uważa Ministerstwo Aktywów Państwowych.
MAP przedstawiło swoje uwagi do projektu nowelizacji, który został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.
W ocenie resortu, projektodawca nie uwzględnił „bardzo istotnych kwestii technologicznych zapewnienia ciągłego i wyłącznego wykorzystywania kwalifikowanych form wodoru w ramach tych sieci".
"W związku z obecnie obowiązującymi przepisami dot. RFNBO [ang. renewable fuels of non-biological origin] oraz planowanymi przepisami dot. paliw niskoemisyjnych, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że zapewnienie ciągłego i wyłącznego wykorzystywania kwalifikowanych form wodoru nie będzie możliwe, ze względu na ryzyko niezbilansowania wytwarzania RFNBO, np. w elektrolizerze z instalacją OZE" - napisał wiceminister Robert Kropiwnicki w stanowisku resortu na Komitet Stały Rady Ministrów.
Zwrócił uwagę, że te same elektrolizery z miesiąca na miesiąc (a od 2030 r. z godziny na godzinę), ze względu na kryterium korelacji czasowej, mogą zmienić status kwalifikacji produkowanego wodoru.
"Tym samym w ciągu jednego roku ta sama sieć mogłaby zyskiwać i tracić status sieci wodorowej ograniczonej geograficznie. Jest to rozwiązanie niedopuszczalne z punktu widzenia zasady zapewniania pewności prawa. Stworzenie takiego mechanizmu, może w efekcie spowodować, że będzie on niefunkcjonalny dla wytwórców" - podkreślił wiceminister.
Kolejną kwestią jest ekonomiczne uzasadnienie (zwłaszcza w pierwszych latach) rozwoju RFNBO, gdyż od strony ekonomicznej może być technicznie możliwe oraz opłacalne dla pomiotów wytwarzających, wytwarzanie w pewnej części wodoru z energii nieodnawialnej, aby zapewnić pełne wykorzystanie mocy wytwórczej elektrolizera, wskazał.
(ISBnews)
Warszawa, 02.09.2024 (ISBnews) - Rząd chce przyjąć w II kw. przyszłego roku ramy polityki w zakresie rozwoju rynku w odniesieniu do paliw alternatywnych w sektorze transportu i rozwoju odpowiedniej infrastruktury, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Konieczność przygotowania dokumentu oraz jego zakres wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1804 w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.
„Treść dokumentu obejmuje ocenę istniejącego stanu i przyszłego rozwoju rynku, w odniesieniu do paliw alternatywnych w sektorze transportu, oraz planowane i przyjęte środki w tym zakresie. Zawarte analizy dotyczą transportu drogowego, wodnego, szynowego, lotniczego oraz intermodalnego" - czytamy w wykazie.
W zakresie transportu drogowego, dokument dotyczy:
- oceny stanu obecnego w zakresie: liczby pojazdów napędzanych energią elektryczną i wodorem, stanu rozwoju infrastruktury ładowania i tankowania skroplonego gazu ziemnego LNG i wodoru, oraz rynku gazu LPG,
- prognoz rozwoju rynku pojazdów elektrycznych i wodorowych, planów rozwoju infrastruktury ładowania zgodnie z wymogami rozporządzenia AFIR,
- wskazania przepisów i programów wsparcia stymulujących rozwój zeroemisyjnego nisko i zeroemisyjnego transportu.
W zakresie transportu morskiego, dokument dotyczy:
- działań w celu zapewnienia w portach morskich należących do sieci TEN-T minimalnego poziomu zasilania energią elektryczną z lądu na potrzeby statków,
- wskazania portów morskich sieci bazowej TEN-T, które oferują dostęp do punktów tankowania skroplonego metanu,
- przeglądu stanu prowadzonych prac i planów dotyczących rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych w portach morskich, innej niż infrastruktura skroplonego metanu i zasilania energią elektryczną.
W zakresie żeglugi śródlądowej, dokument dotyczy:
- podjętych i planowanych działań dotyczących oddania do użytku instalacji przeznaczonych do zasilania energią elektryczną z lądu statków żeglugi śródlądowej w portach sieci TEN-T.
W zakresie transportu lotniczego, dokument dotyczy:
- informacji nt. działań w celu zapewnienia, we wszystkich portach lotniczych w sieci TEN-T zasilania energią elektryczną samolotów podczas postoju na wszystkich stanowiskach kontaktowych i oddalonych,
W zakresie transportu szynowego, dokument dotyczy:
- informacji nt. działań w zakresie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, w odniesieniu do pociągów napędzanych wodorem lub zasilanych akumulatorami na kolejowych odcinkach sieci TEN-T, które nie mogą być zelektryfikowane - w odniesieniu do infrastruktury kolejowej, która nie jest objęta rozporządzeniem (UE) nr 1315/2013.
Załącznik do dokumentu stanowi plik zawierający proponowane lokalizacje infrastruktury ładowania i tankowania wodoru zgodnie z wymogami rozporządzenia, podano także.
(ISBnews)
Warszawa, 02.09.2024 (ISBnews) - Rząd chce przyjąć w IV kw. projekt nowelizacji prawa lotniczego, którego celem jest dostosowanie prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2405 w sprawie zapewnienia równych warunków działania dla zrównoważonego transportu lotniczego (ReFuelEU Aviation), które ustanawia zharmonizowane przepisy dotyczące upowszechniania i dostaw zrównoważonych paliw lotniczych (SAF).
"W celu spełnienia wymogu rozporządzenia nr 2023/2405/UE jako organ właściwy w odniesieniu do:
- operatorów statków powietrznych, unijnych portów lotniczych i odpowiednich organów zarządzających tymi unijnymi portami lotniczymi - wyznacza się prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
- dostawców paliw lotniczych - wyznacza się prezesa Urzędu Regulacji Energetyki" - czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
W zakresie ustawy prawo lotnicze zmienione albo dodane zostaną przepisy regulujące zakres zadań i kompetencji prezesa ULC, czynności w zakresie nadzoru nad realizacją nałożonych na operatorów obowiązków dotyczących tankowania paliwa i wydawania decyzji administracyjnych w związku ze składaniem przez operatorów statków powietrznych wniosków o tymczasowe zwolnienie z obowiązku tankowania paliwa, postępowania w sprawie objęcia zakresem rozporządzenia portu lotniczego niebędącego portem unijnym, a także przepisy precyzujące wykonanie obowiązków informacyjnych, wymieniono.
Ponadto uzupełnione zostaną przepisy w zakresie administracyjnych kar pieniężnych nakładanych przez prezesa ULC oraz w zakresie opłat lotniczych pobieranych za czynności urzędowe realizowane przez prezesa ULC.
W zakresie ustawy prawo energetyczne prezes URE zostanie wyznaczony jako organ właściwy w rozumieniu rozporządzenia nr 2023/2405/UE w zakresie dostawców paliwa lotniczego. W wyniku tego zostanie rozszerzony zakres zadań prezesa URE. Dodatkowo wprowadzona zostanie zmiana w przepisach dotyczących koncesji, na podstawie której wniosek o udzielenie koncesji na wytwarzanie, obrót i obrót z zagranicą paliwami ciekłymi w zakresie, w jakim dotyczy paliw typu nafty do silników odrzutowych o kodzie CN 2710 19 21 będzie zawierać informacje o zamiarze sprzedaży i warunkach dostaw paliw ciekłych, z wyszczególnieniem zamiaru sprzedaży tych paliw ciekłych z wykorzystaniem środka transportu paliw ciekłych na terenie lotnisk i lądowisk.
W zakresie ustawy - prawo ochrony środowiska dodane zostaną przepisy dotyczące wykorzystania przychodów z tytułu kar pieniężnych. Wpływy zostaną przeznaczone na dofinansowanie inwestycji w zakresie produkcji SAF oraz badań naukowych i innowacji w dziedzinie rozwoju tych paliw. Ponadto określony zostanie sposób wykorzystywania tych wpływów. Zakłada się wykorzystanie istniejących schematów dofinansowania projektów inwestycyjnych, w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla programów priorytetowych dotyczących SAF finansowanych ze środków z kar pieniężnych.
W zakresie ustawy o biokomponentach zostanie dodefiniowany dostawca paliwa lotniczego, zostaną dodane przepisy obligujące ministra właściwego ds. gospodarki surowcami energetycznymi do corocznego określania, w drodze obwieszczenia, rocznej średniej ważonej ceny paliwa typu JET-A1 (tj. paliwo o kodzie CN 2710 19 21), rocznej średniej ważonej ceny SAF oraz, po raz pierwszy za rok 2030, rocznej średniej ważonej ceny syntetycznego paliwa lotniczego, Prezes URE otrzyma uprawnienia do przeprowadzania kontroli dostawców paliwa lotniczego, dodane zostaną nowe przepisy w zakresie kar pieniężnych w razie niewypełnienia obowiązków wynikających z rozporządzenia nr 2023/2405/UE.
(ISBnews)
Warszawa, 22.08.2024 (ISBnews) - Projekt noweli o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, który ma na celu objęcie mechanizmem naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych całego wolumenu roślin oleistych wprowadzanych do obrotu, trafił do konsultacji i uzgodnień. Projekt dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
"Mając na celu objęcie mechanizmem naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych całego wolumenu roślin oleistych wprowadzanych do obrotu […] proponuje się […] zobowiązać do wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych podmioty dokonujące skupu roślin oleistych od ich producentów" - czytamy w uzasadnieniu.
Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych obowiązany będzie każdy, kto nabywa towar od producenta (w rozumieniu wytwórcy roślin oleistych) - niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności.
Wpłatami objęta będzie ma być także uprawa słonecznika, która ze względu na niższe koszty uprawy, jest alternatywą dla uprawy rzepaku. Słonecznik jest rośliną tolerancyjną na niedobory wody oraz cechuje się niewielkim zapotrzebowaniem na nawozy. Uprawa słonecznika przyczynia się do poprawy bioróżnorodności, a także przerywa cykle różnych chorób w toku zmianowania.
"Zdaniem branży, dynamiczny, w szczególności w ostatnich latach, rozwój areału tej uprawy daje realne podstawy do zwiększenia podaży w najbliższej przyszłości także krajowych produktów rolno-spożywczych będących wynikiem przetworzenia nasion słonecznika" - czytamy także.
Projekt zakłada zatem wprowadzenia słonecznika do wskazanych w dotychczasowej ustawie o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych roślin oleistych tj: rzepaku, rzepiku, soi, lnu i konopi.
W uzasadnieniu wskazano, że kluczowym rynkiem dla polskiego rzepaku jest sektor biopaliw, gdyż 2/3 produkowanego oleju rzepakowego (tj. ponad 900 tys. ton, co stanowi ekwiwalent ok. 2,3 mln ton nasion rzepaku) kierowane jest do produkcji estrów metylowych kwasów tłuszczowych (biodiesla).
Z kolei w przypadku kukurydzy wdrożenie w Polsce benzyn silnikowych E10 do powszechnego obrotu, które nastąpiło w dniu 1 stycznia 2024 r., spowoduje wg szacunków wzrost wykorzystania ziarna na cele wytwórcze bioetanolu z dotychczasowego poziomu ok. 1 mln ton do ok. 1,5 mln ton.
Istotna rola biopaliw dla tych gałęzi produkcji rolnej w pełni uzasadnia potrzebę umożliwienia promowania rozwoju także tego kierunku zastosowania rodzimych surowców rolnych, podano także.
(ISBnews)
Warszawa, 20.08.2024 (ISBnews) - Rząd rozważy możliwość wykorzystania środków z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz z innych Funduszy Europejskich do współfinansowania budowy systemów odsalania wód kopalnianych, poinformował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
"Rada Ministrów pracowała; rozmawialiśmy też o zaangażowaniu spółek Skarbu Państwa, w tym kopalń, na rzecz budowania zaopatrzenia ich w środki dotyczące i w systemy dotyczące odsalania. I to jest wyzwanie dla naszego rządu. Zadanie zostało rozdysponowane w tym zakresie dotyczące sprawdzenia możliwości współfinansowania tych wydatków z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji z innych Funduszy Europejskich" - powiedział Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Podkreślił, że sprawa Odry i sprawa czystości rzek w Polsce jest priorytetem dla obecnego rządu.
Zwrócił też uwagę na konieczność inwestycji w instalacje odsalające.
"Bez dużych inwestycji w kopalniach, w firmach, które niestety doprowadzają do tego, że zasolenie jest na tak wysokim poziomie, bez inwestycji w system odsalania nie będzie tego efektu trwałego. […] My chcemy leczyć przyczyny i takie zadanie też zostało postawione. Pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami w dziedzinie Ochrony Środowiska wraz ze spółkami Skarbu Państw, a bo to nie tylko kopalnie ale to również KGHM i Ministerstwo Aktywów Państwowych jest w ten proces zaangażowane" - powiedział wicepremier.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska informowała wczoraj, że Ministerstwo Przemysłu ma przedstawić we wrześniu przedstawienie planu, którego celem miałoby być odsolenie wód kopalnianych wpływających do Odry. Koszt inwestycji odsalającej wody kopalniane szacowany jest na 1-1,5 mld zł.
Według założeń, miałaby być to wspólna instalacja dla kilku kopalni, a środki na jej budowę miałyby wyłożyć same przedsiębiorstwa już od przyszłego roku.
(ISBnews)
Warszawa, 19.08.2024 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie prawnego unormowania maksymalnej zawartości nikotyny lub jej pochodnych w saszetkach nikotynowych i innych wyrobach nikotynowych, wynika ze stanowiska resortu do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
"W kontekście pojawiających się w ostatnim czasie na rynku nowych alternatyw dla wyrobów tytoniowych w postaci saszetek nikotynowych, czy też produktów, w których tytoń jest zastępowany różnego rodzaju substytutami, najczęściej w postaci ziół, w ocenie resortu finansów zasadnym wydaje się rozważenie kwestii prawnego unormowania maksymalnej zawartości nikotyny lub jej pochodnych w saszetkach nikotynowych i innych wyrobach nikotynowych przeznaczonych do wchłaniania tego alkaloidu przez organizm ludzki" - napisał wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Przypomniał, że z podobnym rozwiązaniem na gruncie przepisów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych mamy do czynienia w przypadku płynów do papierosów elektronicznych.
"W art. 11c ust. 1 pkt 2 ustawy określono maksymalny poziom zawartości nikotyny w płynie na 20mg/ml. Zasadnym wydaje się również objęcie saszetek nikotynowych i innych wyrobów nikotynowych zakazem reklamy i promocji (jak w art. 12 ww. ustawy) oraz sprzedaży osobom do lat 18" - wskazał wiceminister.
Zwrócił też uwagę, że nieuregulowaną pozostaje dotychczas kwestia wyrobów substytucyjnych niezawierających tytoniu, tj. wyrobów w których tytoń w całości zastępowany jest innymi surowcami, zazwyczaj roślinnymi (np. w wyrobach nowatorskich - wkłady do podgrzewaczy tytoniu).
Zdaniem resortu finansów, powyższe kwestie powinny, w kontekście obszaru ochrony zdrowia publicznego, zostać objęte wymienionymi ograniczeniami. Pominięcie w ustawie wskazanych produktów substytucyjnych (niezwierających tytoniu), pozostaje w sprzeczności z ratio legis tego aktu, a z praktycznego względu utrudnia egzekwowanie przestrzegania zakazów palenia (wapowania) w określonych miejscach, podkreślił wiceminister.
(ISBnews)
Warszawa, 19.08.2024 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie ustawowego wymogu stosowania prostych, ujednoliconych opakowań na papierosy, wynika ze stanowiska resortu do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
"Proponuje się rozważenie wprowadzenia ustawowego wymogu stosowania prostych, ujednoliconych opakowań na papierosy (plain packaging)" - napisał w stanowisku wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Podkreślił, że coraz więcej krajów wdraża przepisy w tym zakresie.
Przypomniał też, że środek ten wprowadzono po raz pierwszy w Australii w 2012 r. i od tego czasu przyjęto przepisy dotyczące zwykłych, standaryzowanych opakowań w co najmniej dziewiętnastu krajach na całym świecie, w tym w siedmiu krajach UE takich jak: Belgia, Francja, Węgry, Irlandia, Holandia, Rumunia i Słowenia
"Ponieważ zakazy reklamy i wprowadzanie obrazkowych ostrzeżeń zdrowotnych łączono w przeszłości z niższym odsetkiem rozpoczynających palenie, wprowadzenie jednolitych opakowań, które usuwają elementy promocyjne z opakowań i sprawiają, że ostrzeżenie zdrowotne jest jeszcze bardziej zauważalne, prawdopodobnie jeszcze bardziej zmniejszy liczbę rozpoczynających palenie w Polsce" - zaznaczył wiceminister.
(ISBnews)
Warszawa, 12.08.2024 (ISBnews) - Należy poważnie zastanowić się nad przesunięciem daty wejścia w życie systemu kaucyjnego na 2026 r., co zresztą wiele krajów już zrobiło, uważa prezes sieci Biedronka Luis Araújo.
"Jesteśmy na etapie testów, ale ramy prawne nie są wciąż jasne i czekamy na ostateczną wersję ustawy, więc nie możemy przystąpić do niezbędnych dużych inwestycji w celu uruchomienia systemu w całej sieci. Myślę, że należy poważnie zastanowić się nad przesunięciem daty wejścia w życie systemu kaucyjnego na 2026 r., co zresztą wiele krajów już zrobiło" - powiedział Araújo w rozmowie z "Pulsem Biznesu".
Podkreślił, że to tym bardziej racjonalne, że w recyklingu plastiku Polska "nie jest przecież w lesie".
"To nie jest tak, że nie mamy żadnego systemu i potrzebujemy koniecznie, jak najszybciej, organizacji punktów zbiórek w placówkach handlu detalicznego. Polacy segregują odpady, samorządy mają stworzone systemy selektywnej zbiórki, więc system kaucyjny nie poprawi radykalnie sytuacji - a jego nieprzygotowane wprowadzenie z jednej strony będzie operacyjnie trudne, a z drugiej w wymagającym otoczeniu może zostać negatywnie odebrane przez klientów - i jeszcze mocniej osłabić konsumpcję. Klienci będą przecież musieli płacić ceny wyższe o wartość kaucji, i to nieważne, że potem te pieniądze mogą odzyskać - liczy się przede wszystkim percepcja cenowa przy półce. Oczywiście będziemy gotowi niezależnie od tego, jaki będzie finalny kształt regulacji prawnych, jednak dla wszystkich byłoby lepiej, gdyby system działał od 2026 r." - zapowiedział prezes.
W kwietniu przedstawiciele m.in. związków handlowych i branży rolno-spożywczej zwrócili się z apelem do premiera Donalda Tuska i ministrów o pilne wdrożenie niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny na opakowania po napojach, których obecny kształt jest - w ich ocenie - szkodliwy dla polskiego rolnictwa, przetwórstwa, konsumentów i środowiska, a które zapobiegną obciążeniu konsumentów podatkiem VAT od kaucji ok. 3 mld zł oraz wielomiliardowym stratom całej branży napojowej i sektora handlu detalicznego. Zaapelowali o pilne wprowadzenie kompleksowych zmian do przepisów, łącznie z przesunięciem daty obowiązku zbiórki opakowań w systemie kaucyjnym na 1 stycznia 2026 r. (z 1 stycznia 2025 r.).
Jednak już w marcu wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska informowała, że w wyniku konsultacji z branżą Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wprowadzić zmiany do ustawy kaucyjnej, ale nie przewiduje przesunięcia wdrożenia obowiązkowego systemu kaucyjnego na 2026 r.
(ISBnews)
Warszawa, 01.08.2024 (ISBnews) - Unia Europejska przygotowuje regulacje, które mogą stanowić poważne wyzwanie dla polskiego sektora baterii, wartego aż 38 mld zł. Nowe przepisy, o których wprowadzenie intensywnie zabiega Francja, znacznie ograniczą konkurencyjność polskich firm. Przyjęcie tych regulacji w obecnie proponowanej formie stwarza realne zagrożenie dla krajowej gospodarki, ostrzega Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM).
Komisja Europejska prowadzi właśnie intensywne prace nad 40 aktami wykonawczymi do tzw. Rozporządzenia Bateryjnego. Jedna z konsultowanych regulacji, dotycząca obliczania śladu węglowego baterii produkowanych do pojazdów elektrycznych, może w najgorszym scenariuszu doprowadzić do zamknięcia szeregu zakładów bateryjnych w Polsce. Jak ocenia PSNM, to olbrzymie ryzyko dla polskiej gospodarki. W pierwszym kwartale br. wartość eksportu baterii z Polski przekroczyła 12 mld zł.
"Proponowana metodologia obliczania śladu węglowego baterii ma uwzględniać emisje CO2 w miksie energetycznym danego kraju. W oczywisty sposób faworyzuje to producentów z państw członkowskich, które już dziś korzystają głównie z odnawialnych źródeł energii lub energii jądrowej, zamykając tym samym drogę do nowych inwestycji w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej z mniej ekologicznym miksem energetycznym, wciąż opartym przede wszystkim na paliwach kopalnych. I o ile dążenie do dekarbonizacji łańcuchów dostaw jest koniecznością i kierunkiem, z którym oczywiście się zgadzamy, o tyle osiągnięcie tego celu powinno nastąpić w sposób sprawiedliwy względem państw, które ze względów politycznych i ekonomicznych mogły rozpocząć transformację energetyczną znacznie później niż kraje Europy Zachodniej" - powiedział członek zarządu PSNM Aleksander Rajch, cytowany w komunikacie.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1542 w sprawie baterii i zużytych baterii przyjęto 12 lipca 2023 r.
"To potencjalnie przełomowy akt prawny, mający na celu stworzenie w państwach członkowskich bateryjnej gospodarki o biegu zamkniętym i zwiększenie potencjału przemysłowego Unii w dziedzinie zrównoważonego transportu. Nowe przepisy wykonawcze miały służyć poprawie funkcjonowania rynku wewnętrznego UE i zapewnieniu uczciwej konkurencji, m.in. poprzez ustalenie jednolitych reguł dla wszystkich państw członkowskich czy etykietowanie baterii. Tymczasem efekt końcowy może być odwrotny od zamierzonego" - czytamy w komunikacie.
Organizacja podkreśla, że Polska jest obecnie jednym z największych na świecie producentów baterii. W naszym kraju funkcjonuje największa w Europie fabryka ogniw litowo-jonowych do samochodów elektrycznych. Zakład LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. w Biskupicach Podgórnych zatrudnia ponad 7 tys. osób i dostarcza akumulatory li-ion do pojazdów zeroemisyjnych takich firm jak np. Audi, Ford, Porsche, Renault i Volkswagen. Jego roczna wydajność to aż 70 GWh. Lokalizacja fabryki LG Energy Solution Wrocław w Polsce spowodowała napływ całego szeregu innych, powiązanych inwestycji sektora bateryjnego. Ponadto, w naszym kraju funkcjonują również fabryki niezwiązane z zakładem koreańskiego koncernu.
"Wśród przedsiębiorstw prowadzących w Polsce działalność w obszarze bateryjnym można wymienić wielu światowych i europejskich liderów. Obok ogniw litowo-jonowych, polskie zakłady dostarczają m.in. elektrolit, separatory, katody, folię miedzianą, czy też moduły bateryjne i gotowe akumulatory trakcyjne do pojazdów elektrycznych. W rezultacie nasz kraj stanowi ważne i mocne ogniwo w europejskim łańcuchu dostaw. W Polsce prowadzą działalność zarówno producenci surowców, wytwórcy baterii i całego szeregu komponentów, jak i firmy zajmujące się recyklingiem" - wskazał dyrektor Centrum Badań i Analiz PSNM Jan Wiśniewski.
PSNM zaznacza, że o ile obecnie udział branży bateryjnej w Polskiej gospodarce i eksporcie jest już bardzo znaczący, o tyle w kolejnych latach ten sektor zyska strategiczne znaczenie. W 2023 r. globalna produkcja akumulatorów zwiększyła się o 42%. Według prognoz, do roku 2030 globalny popyt na baterie li-ion wzrośnie jedenastokrotnie, osiągając poziom dwóch terawatogodzin.
PSNM podkreśla, że Polska dostrzega potrzebę rozwoju gospodarki bateryjnej w obiegu zamkniętym i aktywnie uczestniczy w tworzeniu zrównoważonego łańcucha wartości sektora bateryjnego. Uregulowanie tych kwestii na poziomie unijnym to krok w dobrym kierunku, jednak projektowana obecnie przez Komisję Europejską metodologia obliczania śladu węglowego, oprócz uwzględniania średniego miksu energetycznego danego państwa, potencjalnie mogłaby także brać pod uwagę możliwość zawierania Umów Zakupu Energii (PPA) oraz korzystania z systemu gwarancji pochodzenia (GoOs), zgodnie z Dyrektywą 2018/2001 w sprawie odnawialnych źródeł energii.
(ISBnews)
Warszawa, 31.07.2024 (ISBnews) - Ministerstwo Klimatu i Środowiska spodziewa się 5-6 operatorów systemu kaucyjnego, wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Dotychczas zezwolenie na prowadzenie systemu uzyskało trzech operatorów.
"Projekt może mieć wpływ na podmioty składające wniosek o zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego. Zwiększy się ilość informacji wymaganych we wniosku oraz załącznikach. Szacuje się, że będzie to ok. 6 podmiotów" - czytamy w OSR.
Natomiast w innym miejscu podano: "WIOŚ posiada delegację ustawową do prowadzenia kontroli wynikających z tej ustawy. Szacuje się, że kontrolowanych podmiotów nie będzie wiele (ok. 5) więc kontrole te będą mogły być wykonywane w ramach działań bieżących WIOŚ".
Dotychczas zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego otrzymali: Krajowy System Kaucyjny Zwrotka, "PolKa" Operator Systemu Kaucyjnego not for profit oraz OK Operator Kaucyjny.
Po stworzeniu systemu kaucyjnego, pobierana będzie kaucja od każdego napoju w opakowaniu wprowadzonego na rynek objętego systemem kaucyjnym. Zwrot tej kaucji użytkownikowi końcowemu następował będzie również za pomocą systemu, bez konieczności okazywania paragonu nabycia tego napoju.
(ISBnews)
Warszawa, 31.07.2024 (ISBnews) - Wpływy z podatku VAT z tytułu objęcia nieodebranej kaucji tym podatkiem przy założeniu zebrania połowy wprowadzonych do obrotu opakowań wyniosą 688 mln zł w 2025r., wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Projekt został skierowany do Komitetu ds. Europejskich.
W OSR założono wprowadzanie do obrotu w roku 2025 - 317,5 tys. ton butelek PET i 103,5 tys. ton puszek aluminiowych dokonano szacowania wpływów VAT dla trzech wariantów.
"Wpływy do budżetu z tytułu objęcia nieodebranej kaucji podatkiem VAT kształtują się w zależności od założonych wariantów od: 688 mln zł (dla wariantu zebrania połowy z wprowadzonych do obrotu opakowań) i maleją wraz ze zwiększeniem zwrotów opakowań. W przypadku osiągnięcia progu 77% zwróconych opakowań wpływ do budżetu wynosiłby 316 mln a przy osiągnięciu progu docelowego czyli 90% 140 mln" - czytamy w OSR.
Nie jest możliwe dokładne oszacowanie, gdyż na ten moment nie wiadomo, jak będzie się kształtowała koniunktura zwrotów opakowań do punktów zbiórki, ani z jaką częstotliwością opakowania będą zwracane, podano.
Jak czytamy, z uwagi na niską opłatę produktową w 2025 r. zakłada się, że nie wszystkie opakowania będą w tym okresie objęte systemem kaucyjnym w związku z brakiem możliwości dokonania bardziej szczegółowych szacunków przyjęto założenie, ze wpływy z tytułu VAT w roku 2025 będą o połowę niższe.
Projekt zakłada, że podmioty reprezentujące będą obowiązane do poboru i zapłaty VAT organom skarbowym wyłącznie za kaucje za opakowania objęte systemem kaucyjnym, które nie zostały zwrócone w tym systemie.
(ISBnews)
Warszawa, 08.07.2024 (ISBnews) - Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu na stacjach paliw może wejść w życie za trzy miesiące, wynika z wypowiedzi minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Zakaz obowiązywałby w godzinach od 22.00 do 6.00 rano.
"Mój departament zdrowia publicznego taką ustawę już opracował i przekazuję ją w tym tygodniu do zespołu projektowania prac rządu" - powiedziała minister w Tok FM.
Na pytanie, kiedy przepis mógłby wejść w życie, minister odpowiedziała: "Wydaje mi się, że w ciągu trzech miesięcy moglibyśmy już taką ustawę mieć".
W połowie czerwca Leszczyna zapowiedziała przedstawienie po wakacjach projektu ustawy zakazującego sprzedaż alkoholu na stacjach paliw w nocy.
(ISBnews)
Warszawa, 04.07.2024 (ISBnews) - Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) planuje skierowanie projektu nowelizacji prawa energetycznego w zakresie rynku wodoru do dalszych prac w Komitecie Stałym Rady Ministrów i pod obrady Rady Ministrów i zakłada, że projekt ten po wakacjach trafi pod obrady Sejmu, wynika z wypowiedzi szefowej resortu Pauliny Henning-Kloski.
"Zakończyliśmy niezwykle ważne konsultacje społeczne nad tym projektem ustawy i za chwilę trafi on do dalszych prac na poziomie rządu - na Komitet Stały Rady Ministrów i na obrady Rady Ministrów. Chcielibyśmy, by po wakacjach trafił pod obrady parlamentu" - powiedziała Henning-Kloska podczas konferencji prasowej.
Projekt noweli prawa energetycznego dotyczy regulacji dla rynku wodoru w zakresie, w jakim nie będzie on transportowany siecią gazową. Wprowadza definicje dla wodoru niskoemisyjnego, wodoru odnawialnego pochodzenia niebiologicznego oraz wodoru odnawialnego.
Zmiany na rynku wodoru są w znacznym stopniu odpowiedzią na projekt rewizji III pakietu gazowego, który zakłada przede wszystkim wprowadzenie zbliżonych zasad funkcjonowania rynku wodoru jak dla gazu ziemnego. W szczególności kluczowe znaczenie dla jego uregulowania ma zasada rozdziału (tzw. unbundlingu), która polega na rozdzieleniu działalności wytwórczej lub obrotowej od działalności systemowej (tj. przesyłowej, dystrybucyjnej, magazynowej, skraplania gazu ziemnego, połączonej) oraz wybór odpowiedniego modelu rozdziału właścicielskiego dla rynku wodoru, zgodnego z treścią założeń w pakiecie, jak również ze strukturą rynku energetycznego w Polsce.
Projekt reguluje kwestie powołania następujących instytucji:
- operatora systemu przesyłowego wodorowego - zajmującego się przesyłaniem wodoru, odpowiedzialnego za ruch sieciowy w sieci przesyłowej wodorowej, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tej sieci, eksploatację, konserwację, remonty oraz rozbudowę sieci przesyłowej wodorowej, w tym połączeń z innymi systemami wodorowymi
- operatora systemu dystrybucyjnego wodorowego - zajmującego się dystrybucją wodoru, odpowiedzialnego za ruch sieciowy w sieci dystrybucyjnej wodorowej, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tej sieci, eksploatację, konserwację, remonty oraz rozbudowę sieci dystrybucyjnej wodorowej, w tym połączeń z innymi systemami wodorowymi
- operatora systemu magazynowania wodoru - zajmującego się magazynowaniem wodoru, odpowiedzialnego za eksploatację instalacji magazynowej wodoru
- operatora systemu połączonego wodorowego - zarządzającego sieciami połączonymi wodorowymi, w tym siecią przesyłową wodorową, siecią dystrybucyjną wodorową lub systemem magazynowania wodoru
- operatora systemu połączonego gazowo-wodorowego - zarządzającego przynajmniej jednym systemem gazowym oraz przynajmniej jedną siecią wodorową lub systemem magazynowania wodoru - określając przy tym pełny zakres obowiązków i kompetencji każdego z operatorów, w tym stworzenie zasad certyfikacji i sposobu ich wyznaczania
Projekt ustawy zakłada, że, analogicznie jak dla rynku gazu, będzie istnieć tylko jeden operator systemu przesyłowego wodorowego, którym ze względu na wczesne stadium rozwoju gospodarki wodorowej, będzie docelowo spółka zależna od jedynego systemu przesyłowego gazowego w Polsce. Operator systemu przesyłowego wodorowego nie będzie mógł wykonywać działalności w zakresie wytwarzania lub obrotu wodorem.
(ISBnews)
Warszawa, 24.06.2024 (ISBnews) - Przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru jest przeciwny zakazowi nocnej sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Przedstawienie regulacji wprowadzającej taki zakaz zapowiada Ministerstwo Zdrowia.
"Nikt nie wykazał, że kierowcy kupujący na stacji powodują wypadki. To trzeba udowodnić. Czego się obawiam, że to będzie pseudo działanie, które dotyczy bardzo małej grupy sklepów, które sprzedają alkohol" - powiedział Petru w Polsat News.
W jego ocenie, zakaz nocnej sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych będzie oznaczał, że obok stacji benzynowych "otworzą się małe sklepiki z alkoholem".
"Prohibicja w Stanach doprowadziła do szarej strefy w związku z tym działajmy mądrze, a nie głupio" - podsumował poseł.
Kilkanaście dni temu minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała przedstawienie po wakacjach projektu ustawy zakazującego sprzedaż alkoholu na stacjach paliw w nocy.
(ISBnews)
Warszawa, 20.06.2024 (ISBnews) - Rząd planuje przyjęcie w czerwcu rozporządzenia w sprawie przekształcenia Ministerstwa Przemysłu, którego celem będzie włączenie do tego resortu działów związanych z gospodarką złożami kopalin, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zmiany mają obowiązywać od 1 lipca br.
"Przekształcenie Ministerstwa Przemysłu […] będzie polegało na włączeniu do dotychczasowego Ministerstwa Przemysłu, obsługującego sprawy działu gospodarka złożami kopalin:
- komórek organizacyjnych obsługujących w zakresie działu energia sprawy:
(a) surowców energetycznych i paliw, w tym: rynków surowców energetycznych i paliw oraz bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych i paliw,
(b) rozwoju i wykorzystania energii jądrowej na potrzeby społeczno-gospodarcze,
(c) gospodarki wodorowej;
- pracowników obsługujących sprawy:
- (a) związane z działem energia,
- (b) inicjowania, koordynowania i nadzorowania współpracy międzynarodowej w dziedzinie surowców energetycznych, paliw oraz rozwoju i wykorzystania energii jądrowej na potrzeby społeczno-gospodarcze, jak również udział w pracach organów Unii Europejskiej" - czytamy w informacji.
(ISBnews)
Warszawa, 13.06.2024 (ISBnews) - Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji dotyczącej systemu kaucyjnego najpóźniej w lipcu, poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.
"Kaucja staje się faktem - przechodzimy do kolejnego etapu, jakim jest procedowanie tego projektu ustawy przez Radę Ministrów. Mamy nadzieję, że to nastąpi najpóźniej w lipcu. Jest to ważne dlatego, że - jak państwo wiedzą - ta ustawa podlega notyfikacji unijnej, tak że potrzebujemy tego czasu w całym procesie legislacji, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik" - powiedziała Sowińska podczas konferencji prasowej na temat podsumowania konsultacji i projektu nowego oznakowania opakowań w systemie kaucyjnym.
W kwietniu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów podano, że rząd planuje przyjąć projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi na przełomie II/III kwartału. Projekt ustawy ma na celu doprecyzowanie przepisów dotyczących wydawania, cofania i zmieniania zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
W marcu Sowińska informowała, że w wyniku konsultacji z branżą Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wprowadzić zmiany do ustawy kaucyjnej, ale nie przewiduje przesunięcia wdrożenia obowiązkowego systemu kaucyjnego na 2026 r.
(ISBnews)
Warszawa, 13.06.2024 (ISBnews) - Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska o wysokości kaucji w systemie kaucyjnym zostanie opublikowane najpóźniej na przełomie czerwca i lipca, zapowiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.
"Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska o wysokości kaucji - tutaj również mam dobre wiadomości, ponieważ to rozporządzenie w końcu przeszło procedurę notyfikacji unijnej i wczoraj zostało już podpisane przez panią minister Hening-Kloskę. Zostały nam jeszcze dwa podpisy ministrów współwydających i spodziewamy się, że to rozporządzenie zostanie opublikowane w dzienniku ustaw w czerwcu, a najpóźniej na przełomie czerwca i lipca" - powiedziała Sowińska podczas konferencji prasowej na temat podsumowania konsultacji i projektu nowego oznakowania opakowań w systemie kaucyjnym.
W marcu Sowińska informowała, że w wyniku konsultacji z branżą Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wprowadzić zmiany do ustawy kaucyjnej, ale nie przewiduje przesunięcia wdrożenia obowiązkowego systemu kaucyjnego na 2026 r.
(ISBnews)
Warszawa, 13.06.2024 (ISBnews) - Opakowania po mleku i produktach mlecznych zostaną wyłączone z systemu kaucyjnego, poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.
"Mieliśmy bardzo merytoryczne, ale i owocne spotkanie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który był reprezentowany przez ministra Czesława Siekierskiego. […] Wynikiem tych konsultacji było m.in. przyjęcie bardzo ważnego postulatu branży mleczarskiej. Zdecydowaliśmy się po uwzględnieniu tych wszystkich uwag ze strony wytwórców, operatorów sklepów, ale również samorządów o tym, aby jednak opakowania po mleku i produktach mlecznych wyłączyć z systemu kaucyjnego" - powiedziała Sowińska podczas konferencji prasowej na temat podsumowania konsultacji i projektu nowego oznakowania opakowań w systemie kaucyjnym.
"Takim najważniejszym argumentem była kwestia sanitarna - tutaj były obawy, prawdopodobnie uzasadnione, że moglibyśmy mieć problemy z utrzymaniem czystości w punktach zbiórki opakowań. I tu mam na myśli nie tylko automaty, ale również punkty zbiórki w małych sklepach na których nam bardzo zależy" - dodała.
W marcu Sowińska informowała, że w wyniku konsultacji z branżą Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wprowadzić zmiany do ustawy kaucyjnej, ale nie przewiduje przesunięcia wdrożenia obowiązkowego systemu kaucyjnego na 2026 r.
(ISBnews)
Warszawa, 27.05.2024 (ISBnews) - Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie w sprawie śledzenia i ograniczania emisji metanu, które wprowadza nowe wymagania w zakresie pomiaru, raportowania i weryfikacji emisji metanu w energetyce, podała Rada.
"Globalne narzędzia monitorowania zapewnią przejrzystość emisji metanu z importu ropy, gazu i węgla do UE" - czytamy w komunikacie.
Operatorzy zostaną zobowiązani do mierzenia emisji metanu na poziomie źródła i sporządzania sprawozdania z monitorowania, które byłyby sprawdzane przez niezależnych akredytowanych weryfikatorów. Państwa członkowskie z kolei mają prowadzić i regularnie aktualizować wykaz wszystkich odwiertów, a także plany łagodzenia skutków dla nieaktywnych odwiertów, aby zapobiec wszelkim zagrożeniom dla zdrowia publicznego i środowiska wynikającym z emisji metanu. Mają także mierzyć i monitorować emisję z kopalń węgla, które zostały zamknięte lub opuszczone krócej niż 70 lat, ponieważ metan nadal uwalnia się nawet po wstrzymaniu produkcji.
Organy krajowe będą przeprowadzać okresowe inspekcje w celu sprawdzenia i zapewnienia przestrzegania przez podmioty wymogów rozporządzenia, w tym podjęcia dalszych środków zaradczych.
Zgodnie z nowymi przepisami, operatorzy będą musieli wykrywać i naprawiać wycieki metanu, a także przeprowadzać badania wycieków metanu w różnych typach infrastruktury w ustalonych odstępach czasu.
Operatorzy będą wówczas musieli naprawić lub wymienić wszystkie komponenty powyżej określonego poziomu wycieku metanu natychmiast po wykryciu i nie później niż pięć dni po jego wykryciu. Wyznaczony termin na pełną naprawę na nowych zasadach wynosi 30 dni.
Ponadto rozporządzenie zabrania odgazowania i pochodni metanu ze stacji odwadniających do 2025 r. oraz z szybów wentylacyjnych do 2027 r., chyba że jest to bezwzględnie konieczne lub wystąpi awaria lub awaria, podano także.
Monitorowane mają być także emisje metanu pochodzące z importu energii do UE. Nowe przepisy - jak wynika z ich brzmienia - wprowadzą globalne narzędzia monitorowania, aby zwiększyć przejrzystość emisji metanu z importu ropy, gazu i węgla do UE.
Rozporządzenie wejdzie w życie dwudziestego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. W 2028 r. Komisja dokona przeglądu stosowania rozporządzenia, w tym poziomu osiągniętej redukcji emisji.
(ISBnews)
Warszawa, 27.05.2024 (ISBnews) - Projekt noweli prawa energetycznego dotyczący regulacji dla rynku wodoru w zakresie, w jakim nie będzie on transportowany siecią gazową trafił do konsultacji i uzgodnień, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL).
"Wprowadzono […] regulacje uwzględniające szerokie zastosowanie wodoru, jako surowca, nośnika oraz magazynu energii, w przypadku, gdy nie jest on transportowany siecią gazową. Niezależnie od powyższego projektodawca zaproponował następujące definicje dla poszczególnych rodzajów wodoru: (i) wodoru niskoemisyjnego; (ii) wodoru odnawialnego pochodzenia niebiologicznego; (iii) wodoru odnawialnego - pozwoli to uregulować kwestie związane z wykorzystaniem wodoru poza sieciami gazowymi, da pewność regulacyjną inwestorom oraz będzie stanowić pozytywny wpływ na transparentność regulacji' – wskazano w uzasadnieniu.
Projektodawca zrezygnował z próby przyjęcia legalnej definicji wodoru, bowiem jest to pojęcie powszechnie znane, zarówno w języku potocznym jak i nauce.
Projektowane przepisy mają na celu uregulowanie rynku wodoru jedynie w zakresie, w jakim nie będzie on transportowany siecią gazową. Transportowanie wodoru siecią gazową nadal będzie podlegało reżimowi regulacyjnemu dla paliw gazowych. Projektodawca, biorąc pod uwagę realną perspektywę stworzenia w Polsce sieci wodorowych, opracował docelowe regulacje dla tego rodzaju infrastruktury. W tym celu w projekcie pojawiły się definicje: "sieci przesyłowej wodorowej" i "sieci dystrybucyjnej wodorowej".
Zmiany na rynku wodoru są w znacznym stopniu odpowiedzią na projekt rewizji III pakietu gazowego, który zakłada przede wszystkim wprowadzenie zbliżonych zasad funkcjonowania rynku wodoru jak dla gazu ziemnego. W szczególności kluczowe znaczenie dla jego uregulowania ma zasada rozdziału (tzw. unbundlingu), która polega na rozdzieleniu działalności wytwórczej lub obrotowej od działalności systemowej (tj. przesyłowej, dystrybucyjnej, magazynowej, skraplania gazu ziemnego, połączonej) oraz wybór odpowiedniego modelu rozdziału właścicielskiego dla rynku wodoru, zgodnego z treścią założeń w pakiecie, jak również ze strukturą rynku energetycznego w Polsce.
Projekt reguluje kwestie powołania następujących instytucji:
- operatora systemu przesyłowego wodorowego - zajmującego się przesyłaniem wodoru, odpowiedzialnego za ruch sieciowy w sieci przesyłowej wodorowej, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tej sieci, eksploatację, konserwację, remonty oraz rozbudowę sieci przesyłowej wodorowej, w tym połączeń z innymi systemami wodorowymi
- operatora systemu dystrybucyjnego wodorowego - zajmującego się dystrybucją wodoru, odpowiedzialnego za ruch sieciowy w sieci dystrybucyjnej wodorowej, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tej sieci, eksploatację, konserwację, remonty oraz rozbudowę sieci dystrybucyjnej wodorowej, w tym połączeń z innymi systemami wodorowymi
- operatora systemu magazynowania wodoru - zajmującego się magazynowaniem wodoru, odpowiedzialnego za eksploatację instalacji magazynowej wodoru
- operatora systemu połączonego wodorowego - zarządzającego sieciami połączonymi wodorowymi, w tym siecią przesyłową wodorową, siecią dystrybucyjną wodorową lub systemem magazynowania wodoru
- operatora systemu połączonego gazowo-wodorowego - zarządzającego przynajmniej jednym systemem gazowym oraz przynajmniej jedną siecią wodorową lub systemem magazynowania wodoru - określając przy tym pełny zakres obowiązków i kompetencji każdego z operatorów, w tym stworzenie zasad certyfikacji i sposobu ich wyznaczania
Projekt ustawy zakłada, że, analogicznie jak dla rynku gazu, będzie istnieć tylko jeden operator systemu przesyłowego wodorowego, którym ze względu na wczesne stadium rozwoju gospodarki wodorowej, będzie docelowo spółka zależna od jedynego systemu przesyłowego gazowego w Polsce. Operator systemu przesyłowego wodorowego nie będzie mógł wykonywać działalności w zakresie wytwarzania lub obrotu wodorem.
(ISBnews)