Warszawa, 27.03.2025 (ISBnews) - Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając wezwania do usunięcia uchybienia do 9 państw członkowskich, w tym Polski, w związku z brakiem pełnej transpozycji do prawa krajowego art. 17 ust. 15 zmienionej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) (UE) 2024/1275. Chodzi o przepisy dotyczące stopniowego wycofywania zachęt finansowych dla samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi w ramach zmienionej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Decyzja dotyczy: Belgii, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Luksemburga, Austrii, Polski, Rumunii i Słowenii.
"Zmieniona dyrektywa weszła w życie w dniu 28 maja 2024 r., z ogólnym terminem transpozycji do dnia 29 maja 2026 r., podczas gdy stopniowe wycofywanie zachęt finansowych dla kotłów zasilanych paliwami kopalnymi określone w art. 17 ust. 15 musi zostać transponowane w dniu 1 stycznia 2025 r. Dyrektywa EPBD określa, w jaki sposób UE może osiągnąć pełną dekarbonizację zasobów budowlanych do 2050 r., a tym samym obniżyć rachunki za energię dla obywateli europejskich poprzez strukturalne zwiększenie charakterystyki energetycznej budynków. W tym kontekście, najpóźniej od 1 stycznia 2025 r., państwa członkowskie nie mogą zapewniać żadnych zachęt finansowych do instalacji nowych samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi" - czytamy w komunikacie.
Do tej pory dziewięć państw członkowskich nie zadeklarowało pełnej transpozycji art. 17 ust. 15 w ustawowym terminie. W związku z tym Komisja wysyła do nich wezwania do usunięcia uchybienia. Te państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi, dokończenie transpozycji i powiadomienie o tym Komisji, wskazano w informacji.
(ISBnews)
Warszawa, 27.03.2025 (ISBnews) - Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając wezwania do usunięcia uchybienia do 26 państw członkowskich, w tym Polski, w związku z brakiem pełnej transpozycji do prawa krajowego niektórych przepisów dyrektywy zmieniającej UE/2024/1711, która została przyjęta w ubiegłym roku, podała Komisja.
Decyzja dotyczy Belgii, Bułgarii, Czech, Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Węgier, Malty, Holandii, Austrii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Finlandii i Szwecji.
"Państwa członkowskie musiały powiadomić o transpozycji dyrektywy do 17 stycznia 2025 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących swobodnego wyboru dostawcy i współdzielenia energii, na które mają czas do 17 lipca 2026 r. Nowe przepisy, opracowane w następstwie gwałtownego wzrostu cen energii i uzgodnione przez państwa członkowskie i Parlament Europejski w ubiegłym roku, mają na celu uczynienie cen energii elektrycznej dla konsumentów bardziej stabilnymi i mniej zależnymi od cen paliw kopalnych" - czytamy w komunikacie.
Wdrożenie przepisów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że europejscy konsumenci (zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa) ponoszą koszty energii, które w większym stopniu odzwierciedlają tańsze koszty produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a ceny są bardziej przewidywalne. Zreformowany projekt rynku energii elektrycznej pozwala również na lepszą ochronę konsumentów, zarówno pod względem szerszego wyboru przy podpisywaniu umów, jak i w przypadku odłączenia. Do tej pory tylko Dania zadeklarowała pełną transpozycję, wskazano w informacji.
(ISBnews)
Warszawa, 26.03.2025 (ISBnews) - Prawdopodobnie nie będzie potrzeby mrożenia cen na energię elektryczną dla gospodarstw domowych w 2026 r., ocenia minister finansów Andrzej Domański.
"Ceny energii pozostaną niezmienione w tym roku dla gospodarstw domowych. O tym już mówiliśmy wielokrotnie. [...] Będziemy oczywiście w połowie tego roku przyglądać się cenom na rynku energii, dlatego że ceny na rynku energii często są niższe niż ten poziom zamrożony dla gospodarstw domowych. Więc prawdopodobnie takiej konieczności w 2026 roku nie będzie" - powiedział Domański w radiowej Trójce, zapytany o perspektywę odmrożenia cen energii.
"Ale z całą pewnością gospodarstwa domowe będą przed potencjalnymi wzrostami cen energii chronione. A jak możemy to zrobić najefektywniej? Poprzez przyspieszenie transformacji energetycznej. Inwestycje w nowe, tanie moce, inwestycje w sieć, inwestycje w magazyny" - dodał minister.
W ub. tygodniu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że jej resort założył, iż w połowie roku zostaną naliczone nowe taryfy na energię elektryczną i chce, by na ich podstawie rząd zdecydował następnie o tym, czy utrzymać po wrześniu br. mechanizm mrożenia cen na energię elektryczną dla gospodarstw domowych.
Zgodnie z ustawą z 27 listopada 2024 r. dotyczącą ograniczania wysokości cen energii elektrycznej, jej odbiorcy w gospodarstwach domowych do końca września 2025 roku korzystają z rozliczeń za energię po cenie maksymalnej wynoszącej 500 zł/MWh.
(ISBnews)
Warszawa, 25.03.2025 (ISBnews) - Prezydent podpisał nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej, która przewiduje m.in. zapewnienie finansowania inwestycji w wysokości 60,2 mld zł w ramach dokapitalizowania spółki PEJ przez Skarb Państwa w latach 2025-2030, podała Kancelaria Prezydenta.
"Celem ustawy jest umożliwienie, zgodnego z harmonogramem, przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa, zwanej dalej także 'inwestycją w zakresie EJ1'" - czytamy w komunikacie.
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) odpowiada za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa.
"Co za tym idzie ustawa przewiduje zapewnienie finansowania inwestycji w wysokości 60,2 mld zł w ramach dokapitalizowania spółki PEJ przez Skarb Państwa w latach 2025-2030. Pozostała kwota zostanie pozyskana z instytucji finansowych, przede wszystkim zagranicznych instytucji wspierających eksport wywodzących się z państw dostawców sprzętu, w tym agencji kredytów eksportowych, w szczególności amerykańskiej agencji kredytów eksportowych Export-Import Bank of the United States" - czytamy dalej.
Inwestycja w zakresie EJ1 ma zostać sfinansowana w 30% z kapitału własnego i w 70% z kapitału obcego. Założono, że finansowanie zewnętrzne będzie zaciągane po wniesieniu w całości wkładu własnego właściciela, zgodnie z zasadą equity first, wskazano też w materiale.
Według zaprezentowanych przez Ministerstwo Przemysłu w połowie marca założeń aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), rozpoczęcie pracy pierwszego bloku elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino planowane jest na 2036 rok.
(ISBnews)
Warszawa, 21.03.2025 (ISBnews) - Rada Ministrów przyjęła w drodze obiegowej projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych - tzw. ustawy wiatrakowej - zakładający zniesienie zasady 10H i ustalenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań na 500 m, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
"Rząd dąży do obniżenia cen prądu w Polsce. W tym celu wprowadzone zostały rozwiązania, które będą wspierać wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii (OZE). Jednym z najtańszych OZE jest energia pochodząca z wiatru. Dlatego złagodzona została restrykcyjna zasada lokalizowania minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych - z obecnych 700 m do 500 m. Nowe rozwiązania przewidują także ułatwienia, jeśli chodzi o modernizację istniejących elektrowni wiatrowych (tzw. repowering)" - czytamy w komunikacie.
Ze względu na sytuację geopolityczną, związaną z uniezależnieniem się od paliw i surowców energetycznych z Rosji, Polska potrzebuje obecnie nowych i stabilnych źródeł energii. Jednym z rozwiązań jest zwiększenie liczby nowoczesnych elektrowni wiatrowych.
"Wzrost energetyki wiatrowej, to także większy poziom dostępności mocy OZE dla przemysłu, co obniża koszty prowadzenia działalności. Ma to kluczowe znaczenie w przemyśle energochłonnym. Realizacja inwestycji związanych z energią wiatrową przyniesie również realne korzyści samorządom. Wpływy do budżetów gmin, dotyczące podatków od nieruchomości, będą stanowić dodatkowe źródło ich przychodów" - czytamy dalej.
Najważniejsze rozwiązania:
* Aby uzyskać więcej tańszej energii i odblokować potencjał projektów energetyki wiatrowej, konieczne jest odejście od tzw. zasady "10H" (10-krotność wysokości elektrowni) i określenie jej minimalnej odległości od budynków mieszkalnych na poziomie 500 m. W każdym przypadku, aby elektrownia mogła powstać, konieczna jest zgoda rady gminy i plan zagospodarowania przestrzennego.
* Rozwiązanie powinno przyczynić się do wzrostu zainstalowanej mocy w nowych projektach wiatrowych na lądzie, nawet o 60-70%.
* Inwestycje będą szansą na zwiększenie do 2030 roku potencjału wzrostu energii z elektrowni wiatrowych o ok. 6 gigawatów.
* Określone zostały zasady dotyczące minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od parków narodowych i obszarów Natura 2000.
* W przypadku parków narodowych będzie to odległość minimum 1500 m.
* Wprowadzona zostaje także zasada minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od określonych obszarów Natura 2000 – na poziomie 500 m.
- Zasada odległościowa obejmuje specjalne obszary ochrony siedlisk, w których ochronione są nietoperze oraz wszystkie obszary specjalnej ochrony ptaków.
* Odległość między elektrownią wiatrową a drogą krajową, ustalona została zasadniczo na poziomie "1H", czyli 1-krotność wysokości elektrowni.
* Wprowadzone zostały ułatwienia, jeśli chodzi o modernizację istniejących elektrowni wiatrowych (tzw. repowering).
- Pierwsze turbiny wiatrowe, które powstały w Polsce ok. 2005 r. kończą swoją 20-letnią pracę i będą niebawem demontowane. Mogą one zostać zastąpione nowoczesnymi instalacjami, które są bardziej ciche i wydajne. Taka modernizacja będzie oznaczać często nawet dwukrotny wzrost mocy, przy dwukrotnym zmniejszeniu liczby turbin wiatrowych.
- Nowe przepisy wprowadzają zachęty dla inwestorów, aby w miejsce starych turbin instalowali nowe. W tym celu obniżono im wysokość opłaty za przyłączenie do sieci, zwolniono z zaliczki na poczet tej opłaty oraz skrócono terminy wydania warunków przyłączenia.
* Rozbudowany został mechanizm, który polega na udostępnianiu przez inwestora co najmniej 10% mocy elektrowni wiatrowej zainteresowanym mieszkańcom gminy, na terenie której stoi elektrownia (w ramach tzw. systemu prosumenta wirtualnego).
* Po zmianie, z mechanizmu będą mogli korzystać także mieszkańcy pobliskiej gminy.
* Rozszerzona została pomoc dotycząca wytwarzania paliw gazowych.
* Wprowadzony został system wsparcia dla większych biogazowni, w postaci aukcji dla instalacji OZE, które wytwarzają biometan o mocy większej niż 1 MW.
* Aby zwiększyć możliwości wykorzystania biogazu i biogazu rolniczego w innych miejscach niż miejsce ich wytworzenia, wprowadzone zostały ułatwienia dotyczące budowy gazociągu bezpośredniego, za pomocą którego dostarczany będzie biogaz lub biogaz rolniczy.
* Rozwiązanie umożliwi np. bezpośrednie połączenie biogazowni z przedsiębiorstwem. Ułatwi to korzystanie z niezależnych źródeł wytwarzania biogazu i biogazu rolniczego, który będzie zużytkowany na potrzeby danej firmy.
Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
(ISBnews)
Warszawa, 20.03.2025 (ISBnews) - Nowe pakiety regulacyjne Omnibus oraz Clean Industrial Deal wskazują, że Komisja Europejska (KE) zaczyna patrzeć na politykę klimatyczną z bardziej ekonomicznej perspektywy, oceniają analitycy Banku Pekao. Według nich, nowy kierunek Brukseli ma ułatwić unijnym firmom konkurowanie na globalnym rynku, podtrzymując ambicje neutralności klimatycznej. Pekao podkreśla, że to dopiero początek zmian, a przed firmami rysuje się perspektywa przejściowej niepewności prawnej w oczekiwaniu na ostateczny kształt regulacji.
"Unia Europejska od lat kreuje ambitną politykę klimatyczną, ale rzeczywistość gospodarcza przestaje nadążać za ideałami. Ostatnie lata pokazały, że regulacje ESG mają wpływ na konkurencyjność unijnego przemysłu. Wśród opinii publicznej, ale też w środowiskach eksperckich rozpoczęła się szeroka debata na temat reorientacji dotychczasowych działań unijnego regulatora w tym obszarze. W odpowiedzi Komisja Europejska opublikowała pakiety Omnibus I i II oraz Clean Industrial Deal, które stanowią początek drogi ku równowadze między klimatycznymi ambicjami a zdolnością europejskiej gospodarki do rywalizacji na globalnym rynku" - czytamy w raporcie "Nawigator ESG. Nowa rzeczywistość regulacyjna w UE: na ile dwa pakiety Omnibus oraz Clean Industrial Deal zmienią zielone reguły gry?".
W latach 2010-2023 unijne PKB wzrosło o 20%, podczas gdy gospodarka światowa o ponad 50%. Dystans do USA i Chin systematycznie się powiększa, a rosnące koszty energii dodatkowo osłabiają konkurencyjność europejskich firm - zwłaszcza w branżach energochłonnych, takich jak przemysł chemiczny, hutniczy czy stalowy. Momentem przesilenia był kryzys energetyczny w 2022 roku, kiedy to odcięcie od rosyjskich surowców doprowadziło do kilkukrotnego wzrostu cen energii, wskazali analitycy.
"Komisja Europejska zmienia podejście, stawiając w większym stopniu na wzmocnienie gospodarki poprzez uproszczenie regulacji i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej UE. W słuszności tych działań utwierdza m.in. słynny już Raport Draghiego czy Unijny Kompas Konkurencyjności. Z trybu 'restrykcyjnego' UE zaczyna przełączać się na tryb bardziej 'wspierający', dostarczający nowych bodźców finansowych i prawnych dla zielonych inwestycji" - czytamy dalej.
Pakiety Omnibus I i II to pierwszy krok w stronę deregulacji polityk ESG. Ich główne założenia obejmują: redukcję wymogów raportowania (m.in. drastyczny spadek liczby firm objętych obowiązkiem raportowania), znaczące ograniczenie biurokracji dla MŚP (wprowadzenie uproszczonego, dobrowolnego standardu VSME), zmiany w mechanizmie podatku granicznego CBAM (wyłączenie z obowiązku mniejszych importerów - stanowiących zdecydowaną większość, ale odpowiadających za marginalną część łącznych emisji). W ten sposób UE wchodzi na ścieżkę budowy bardziej przyjaznego ekosystemu regulacji ESG, racjonalizując je w celu pobudzenia inwestycji i ograniczenia administracyjnych wymogów dla firm, oceniono w materiale.
"Wprowadzenie zaproponowanych Pakietem Omnibus zmian nie spowoduje odwrotu od ESG. Ważnym argumentem przemawiającym za kontynuowaniem podjętych działań wspierających realizację celów zrównoważonego rozwoju, oddziaływania na łańcuchy wartości oraz wsparcia Zielonego Ładu w zakresie transformacji energetyczno-klimatycznej, jest brak pewności co do ostatecznego brzmienia przepisów" - oceniła kierownik zespołu w Departamencie Strategii i Rozwoju Bankowości Korporacyjnej Aleksandra Sapiejewska, cytowana w raporcie.
Kolejną propozycją zmian jest Clean Industrial Deal - inicjatywa strategiczna, koncentrująca się na wsparciu niskoemisyjnego przemysłu i poprawie konkurencyjności, poprzez rozwój innowacji i wzmocnienie odporności gospodarczej UE. Jej główne założenia obejmują: finansowanie czystych technologii, działania zmierzające do obniżenia kosztów energii (większa integracja rynku, przyspieszenie inwestycji w OZE i procesu wydawania pozwoleń), a także wzrost bezpieczeństwa surowcowego (grupy zakupowe, wsparcie rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego). Komisja Europejska zasygnalizowała w ten sposób, że UE nie zamierza rezygnować z dekarbonizacji przemysłu, ale dostrzega potrzebę modyfikacji mechanizmów wspierających ten proces, wskazano dalej.
"Clean Industrial Deal to zwrot ku pragmatyzmowi, który może uratować europejski przemysł przed deindustrializacją. Niższe ceny energii, złagodzenie obciążeń regulacyjnych i większa elastyczność w pomocy państwowej to kluczowe elementy, które pozwolą sektorowi stalowemu, hutniczemu i chemicznemu odzyskać konkurencyjność wobec USA i Chin" - napisali analitycy.
Według nich, planowane zmiany w zasadach udzielania pomocy publicznej wzmocnią firmy z branż energochłonnych w procesie dekarbonizacji i wdrażania czystych technologii.
"Clean Industrial Deal utrwala dominację zielonych technologii w europejskim miksie energetycznym, ale przesuwa akcenty z regulacji na inwestycje. Kluczowe będą większa dostępność finansowania, zachęty fiskalne oraz stabilniejszy rynek surowców dla PV, wiatru i technologii wodorowych. Jednak bez reformy systemu przyłączeń i szybszego tempa wdrażania nowych projektów, Europa może przegrać wyścig innowacji z USA i Azją, gdzie subsydia działają znacznie sprawniej" - czytamy dalej.
Jednocześnie bank podkreślił, że Clean Industrial Deal zmienia układ sił w finansowaniu transformacji - odchodzi od presji regulacyjnej na rzecz mechanizmów zachęt. To - według niego - szansa dla instytucji finansowych, które mogą dynamicznie rozwijać instrumenty wspierające przemysł niskoemisyjny, OZE i technologie CCS.
"Bruksela zaczyna patrzeć na politykę klimatyczną z bardziej ekonomicznej perspektywy. Mniej biurokracji, więcej inwestycji - to nowy kierunek, który ma ułatwić unijnym firmom konkurowanie na globalnym rynku, podtrzymując ambicje neutralności klimatycznej. Można z dużą dozą pewności stwierdzić, że to dopiero początek zmian, a przed firmami rysuje się perspektywa przejściowej niepewności prawnej w oczekiwaniu na ostateczny kształt regulacji. Świadczy o tym m.in. długa lista (łącznie ponad 50) planowanych przez Komisję Europejską inicjatyw legislacyjnych i strategicznych w 2025 roku" - ocenił bank.
(ISBnews)
Warszawa, 20.03.2025 (ISBnews) - Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) założyło, że w polowie roku zostaną naliczone nowe taryfy na energię elektryczną i chce, by na ich podstawie rząd zdecydował następnie o tym, czy utrzymać po wrześniu br. mechanizm mrożenia cen na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
"Założyliśmy naliczenie ustawowe nowych taryf w połowie tego roku. Zobaczymy, co one wtedy dadzą, wtedy rząd podejmie ostateczną decyzję, co po wrześniu tego roku" - powiedziała Hennig-Kloska w TVN24.
"Odkąd jestem ministrem klimatu i środowiska, odkąd mamy nowy rok ceny energii na rynku hurtowym dla gospodarki - na tym rynku poza gospodarstwami domowymi - spadły o ponad 100 zł za MWh, bo te ceny faktycznie spadają. A średnia cena z ostatnich 12 miesięcy to na rynku hurtowym jest około 450 zł za MWh. W ustawie mamy 500 zł" - podkreśliła minister.
Zwróciła jednocześnie uwagę, że spółki "pracują na cenach wstecz" w swoich kontraktach, ale w końcu te niższe ceny wejdą też do rachunków gospodarstw domowych.
Zgodnie z ustawą z 27 listopada 2024 r. dotyczącą ograniczania wysokości cen energii elektrycznej, jej odbiorcy w gospodarstwach domowych do końca września 2025 roku korzystają z rozliczeń za energię po cenie maksymalnej wynoszącej 500 zł/MWh.
(ISBnews)
Warszawa, 18.03.2025 (ISBnews) - Rada Ministrów zapoznała się podczas dzisiejszego posiedzenia z projektem tzw. ustawy wiatrakowej, zakładający zniesienie zasady 10H i ustalenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań na 500 m; natomiast ostateczne, formalne przyjęcie tych przepisów nastąpi w trybie obiegowym do piątku tego tygodnia, poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
"Ministerstwo Klimatu i Środowiska wykonało ogromną pracę, ale w toku tej pracy na również na ostatnim etapie pojawiły się jeszcze uwagi zarówno Prokuratorii Generalnej, jak i innych urzędów, które nie biorą udział bezpośrednio w posiedzeniach Komitetu Stałego, a za pośrednictwem ministra klimatu zostały zaproponowane. Dlatego Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu zapoznała się z projektem, co do zasady, kierunkowo go przyjęła, ale ostateczne formalne potwierdzenie nastąpi w trybie obiegowym do piątku tego tygodnia" - powiedział Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Podkreślił, że w przedstawionych w obecnej wersji projektu założeniach "nie było żadnych wątpliwości" podczas posiedzenia rządu.
"Wszyscy ministrowie poparli te rozwiązania. Pozostaje doprecyzowanie niektórych elementów i skierowanie projektu na posiedzenie sejmu. Chciałbym, żeby był rozpatrywany na kolejnym, nie jutrzejszym, ale na następnym posiedzeniu parlamentu, bo oczekiwanie w tym zakresie jest już ogromne, prace trwały długo, ale konsultacji było bardzo wiele" - dodał wicepremier.
Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zakładający zniesienie generalnej zasady 10H oraz ustalający minimalną odległość wiatraków od zabudowań mieszkalnych na poziomie 500 m, do konsultacji i uzgodnień trafił pod koniec września. Obecnie przyjęta minimalnej odległość ustawowa wynosi 700 m.
W lutym Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzupełniło projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych m.in. o kwestie dotyczące modernizacji elektrowni wiatrowych (tzw. repowering), a także wprowadzenie wymogu odległości elektrowni wiatrowych od dróg krajowych (1H) oraz zakazu lokalizacji elektrowni wiatrowych w przestrzeniach powietrznych MCTR i MRT. Resort szacował, że w latach 2025-2028 modernizacji mogą zostać poddane turbiny wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej 1,1 GW.
(ISBnews)
Warszawa, 18.03.2025 (ISBnews) - Piąta tura pomysłów propozycji regulacyjnych opublikowana na stronach www.sprawdzamy.com obejmuje m.in.: uproszczenie raportowania w ramach unijnych regulacji klimatycznych dla przedsiębiorstw (ESG) oraz skrócenie terminu trwania kontroli celno-skarbowych do jednego roku, podała SprawdzaMy - Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski.
"SprawdzaMy - Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski zaprezentowała piątą turę pomysłów została już opublikowane na stronach www.sprawdzamy.com. Obejmuje ona 29 propozycji, z których najważniejsze to.:
• ułatwienie w dostępie do posiłków dla dzieci w ramach programu 'Posiłek w domu i w szkole' - czyli usunięcie upokarzającej procedury comiesięcznego składania wniosków oraz przeprowadzania wywiadu środowiskowego przy każdorazowym przyznawaniu świadczenia
• możliwość rozwiązanie małżeństwa przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, jeśli małżonkowie są zgodni, nie mają dzieci i nie zależy im na orzekaniu o winie, zamiast przez sąd na zgodny wniosek małżonków - co uprości i skróci procedurę oraz odciąży sądy
• przeniesienie rozpoznawania spraw gospodarczych do wydziałów cywilnych sądów rejonowych - sądy w mniejszych miastach mają znacznie mnie spraw do rozpoznania, dzięki czemu mogą przejąć zadania sądów z dużych miast i przyspieszyć wydawanie wyroków
• wydłużenie lub zmiana godzin pracy urzędów na bardziej dostępne dla Polaków - dzięki temu Polacy będą mogli zajmować się sprawami urzędowymi poza godzinami swojej pracy
• skrócenie terminu trwania kontroli celno-skarbowych do jednego roku
• ograniczenie stosowania tzw. czynności sprawdzających - które są bardzo uciążliwe i często nadużywane w sytuacji, gdy nie może być prowadzona kontrola podatkowa
• wprowadzenie tzw. umowy podatkowej na etapie przed postępowaniem skarbowym - dzięki czemu podatnik może uniknąć postępowania skarbowego
• wprowadzenie realnego Partnerstwa Publiczno-Prywatnego - co pozwoli przyspieszyć inwestycje oraz zwiększy ich efektywność dzięki zaangażowaniu kapitału prywatnego
• ESG - uproszczenie raportowania w ramach unijnych regulacji klimatycznych dla przedsiębiorstw" - czytamy w komunikacie.
Piąty pakiet obejmuje również rozwiązania cyfryzacyjne, m.in.: digitalizację orzeczeń lekarskich z obszaru medycyny pracy, dostęp do informacji o rachunkach osób zmarłych dla spadkobierców, zmiany zasad opodatkowania podziału nieruchomości, zniesienie obowiązku wysyłania rozliczenia PIT przez pracodawców, dopuszczenie zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego, ułatwienie dostępu do zezwoleń na ogródki gastronomiczne zamiast corocznych formalności.
Zespoły pracujące w ramach Inicjatywy SprawdzaMy przygotowały i opublikowały dotychczas 134 rozwiązania deregulacyjne z różnych obszarów. Inicjatywa SprawdzaMy planuje przygotowanie ok. 300 propozycji w ciągu 100 dni i ma nadzieję na wdrożenie ok. 30% z nich, wskazano w materiale.
SprawdzaMy - Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski to oddolna akcja, która działa w celu przygotowania i zaproponowania politykom pakietu rozwiązań w zakresie deregulacji, uproszczeń i ułatwień obrotu gospodarczego.
(ISBnews)
Warszawa, 12.03.2025 (ISBnews) - Komisja Europejska wezwała Polskę do przesłania ostatecznych zaktualizowanych krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu (KPEiK), podała Komisja. Wezwania takiej samej treści skierowano także do Belgii, Estonii, Chorwacji i Słowacji.
"Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o skierowaniu uzasadnionych opinii do Belgii (INFR(2024)2252), Estonii (INFR(2024)2257), Chorwacji (INFR(2024)2256), Polski (INFR(2024)2260) i Słowacji (INFR(2024)2262) w związku z nieprzedłożeniem ostatecznych zaktualizowanych zintegrowanych krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu (KPEiK) zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2018/1999 w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu" - czytamy w komunikacie.
Jak wskazano, ostateczne zaktualizowane KPEiK są kluczowymi narzędziami mającymi zapewnić, aby państwa członkowskie określiły konkretny plan działania na rzecz osiągnięcia uzgodnionych celów UE dotyczących między innymi redukcji emisji gazów cieplarnianych, energii ze źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej. Umożliwiają one również Komisji Europejskiej ocenę, na jakim etapie państwa członkowskie znajdują się jako całość na drodze do realizacji celów w zakresie klimatu i energii na 2030 r.
"Zgodnie z art. 14 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zarządzania unią energetyczną wszystkie państwa członkowskie miały przedłożyć ostateczne zaktualizowane KPEiK do 30 czerwca 2024 r. Do tej pory Komisja otrzymała 22 ostateczne plany. W następstwie szeroko zakrojonej wymiany informacji po przedłożeniu projektów planów i przyjęciu w listopadzie 2024 r. zaleceń Komisji skierowanych do państw członkowskich Komisja wystosowała wezwania do usunięcia uchybienia do 13 państw członkowskich w związku z nieprzedłożeniem ostatecznych zaktualizowanych KPEiK. Po przeanalizowaniu odpowiedzi i z uwagi na fakt, że te pięć państw członkowskich nie przedłożyło jeszcze ostatecznych zaktualizowanych KPEiK, Komisja podjęła decyzję o skierowaniu uzasadnionych opinii do Belgii, Estonii, Chorwacji, Polski i Słowacji. Wspomnianych pięć państw członkowskich ma teraz dwa miesiące na zaradzenie tej sytuacji i przedłożenie ostatecznych zaktualizowanych KPEiK Komisji" - czytamy dalej.
W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zaznaczono także.
(ISBnews)
Warszawa, 06.03.2025 (ISBnews) - Przedstawiciele Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) wskazywali w rozmowie z europejską Komisarz ds. Usług Finansowych oraz Unii Oszczędności i Inwestycji Marią Luis Albuquerque na konieczność ograniczenia regulacji na poziomie europejskim i wprowadzenia uproszczeń w obowiązujących aktach unijnych regulujących działalność ubezpieczeniową, w tym na potrzebę zmniejszenia obciążeń w zakresie raportowania ESG, podała Izba.
W siedzibie PIU Albuquerque oraz członkowie jej gabinetu i przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce spotkali się z przedstawicielami polskiego rynku ubezpieczeniowego: Anną Włodarczyk-Moczkowską - prezes zarządu Compensa TU Vienna Insurance Group, Andrzejem Klesykiem - prezesem zarządu PZU, Grzegorzem Buczkowskim - wiceprezesem Saltus TUW i Saltus TU Życie, przewodniczącym Association of Mutual Insurers and Insurance Cooperatives in Europe (AMICE) oraz Janem Grzegorzem Prądzyńskim - prezesem PIU i Piotrem Wrzesińskim - dyrektorem ds. ubezpieczeń na życie w PIU. Głównym tematem rozmów była konkurencyjność europejskiego sektora ubezpieczeniowego oraz wpływ europejskich regulacji na rynek ubezpieczeniowy w Polsce, podano.
"Przedmiotem dyskusji był między innymi najnowszy projekt KE dotyczący Savings and Investments Union, jak również projekt Retail Investment Strategy oraz wdrożone i proponowane regulacje w obszarze cyfryzacji sektora finansowego i ubezpieczeniowego – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ram dostępu do danych finansowych (FIDA), rozporządzenie w sprawie cyfrowej odporności operacyjnej dla sektora usług finansowych (DORA) i rozporządzenie ws. sztucznej inteligencji (AI Act)" - czytamy w komunikacie.
Podczas spotkania przedstawiciele PIU poruszyli także kwestie związane z implementacją nowych regulacji ostrożnościowych, które zostały opublikowane w styczniu tego roku. Mowa tu o nowelizacji dyrektywy Wypłacalność II (Solvency II) oraz przyjęciu dyrektywy IRRD (Insurance Recovery and Resolution Directive
"Przedstawiciele Polskiej Izby Ubezpieczeń podkreślili przede wszystkim konieczność ograniczenia regulacji na poziomie europejskim i wprowadzenia uproszczeń w obowiązujących aktach unijnych regulujących działalność ubezpieczeniową. Zwrócili uwagę na potrzebę zmniejszenia obciążeń w zakresie raportowania ESG, potrzebę uwzględnienia zasady proporcjonalności w proponowanych inicjatywach legislacyjnych oraz kontynowania pogłębionego dialogu Komisji Europejskiej z rynkiem ubezpieczeniowym i uwzględnienia specyfiki lokalnych rynków, w tym rynku polskiego" - czytamy dalej.
Na piątek na godz. 11:15 zapowiedziano konferencję prasową ministra finansów Andrzeja Domańskiego oraz komisarz Marii Luís Albuquerque.
(ISBnews)
Warszawa, 06.03.2025 (ISBnews) - Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, zakładający zniesienie zasady 10H i ustalenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań na 500 m, poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
"Wyczekiwana przez Polaków ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tzw. ustawa wiatrakowa) została właśnie przyjęta przez Komitet Stały Rady Ministrów! To droga do inwestycji, które pozwolą istotnie obniżyć ceny energii, ponieważ jednostkowy koszt techniczny wytwarzania energii elektrycznej przez farmy wiatrowe na lądzie jest jednym z najniższych (zaraz obok elektrowni wodnych). Przed nami komisja prawnicza i Rada Ministrów" - napisała Hennig-Kloska na swoim profilu na platformie X.
Pod koniec lutego minister informowała, że projekt ten trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów w czwartek, 27 lutego, zaś pod obrady Rady Ministrów - około 11 marca.
Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zakładający zniesienie generalnej zasady 10H oraz ustalający minimalną odległość wiatraków od zabudowań mieszkalnych na poziomie 500 m, do konsultacji i uzgodnień trafił pod koniec września. Obecnie przyjęta minimalnej odległość ustawowa wynosi 700 m.
Wcześniej w lutym Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało, że uzupełniło projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych m.in. o kwestie dotyczące modernizacji elektrowni wiatrowych (tzw. repowering), a także wprowadzenie wymogu odległości elektrowni wiatrowych od dróg krajowych (1H) oraz zakazu lokalizacji elektrowni wiatrowych w przestrzeniach powietrznych MCTR i MRT. Resort szacuje, że w latach 2025-2028 modernizacji mogą zostać poddane turbiny wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej 1,1 GW.
(ISBnews)
Warszawa, 27.02.2025 (ISBnews) - Przedstawiony wczoraj przez Komisję Europejską pakiet Omnibus, wprowadzający znaczną deregulację ESG oznacza, że w Polsce liczba firm zobowiązanych do raportowania spadnie do ok. 500 z 3,5 tys. Z szacunków Personnel Service wynika, że w skali Polski konieczne wydatki na raportowanie ESG spadną o 490 mln zł.
"Komisja Europejska ogłosiła zwolnienie z obowiązku raportowania ESG ponad 80% przedsiębiorstw. To ogromna zmiana dla polskich i europejskich firm, które od dawna przygotowywały się do nowych wymogów. W Polsce liczba firm zobowiązanych do raportowania spadnie z 3,5 tys. do ok. 500. Z szacunków Personnel Service wynika, że w skali Polski konieczne wydatki na raportowanie ESG spadną nawet o 490 mln zł" - czytamy w komunikacie.
Na konferencji Komisji Europejskiej komisarz Valdis Dombrovskis i komisarz Maria Luís Albuquerque przedstawili pakiet Omnibus, wprowadzający znaczną deregulację ESG. W efekcie obowiązkiem raportowania będą objęte jedynie największe firmy, co zmniejszy liczbę przedsiębiorstw podlegających dyrektywie CSRD z 50 tys. do 10 tys. w całej Unii Europejskiej. W Polsce liczba firm objętych regulacjami ESG zmniejszy się niemal siedmiokrotnie, wskazano w materiale.
Dla firm raportowanie ESG oznacza średnio wydatek rzędu 40 tys. euro, czyli ok. 164 tys. zł, jak wynika z analizy przywołanej przez Izbę Gospodarczą Europy Środkowej, cytowanej w komunikacie.
"W skali Polski, przy 3,5 tys. spółkach objętych dyrektywą, łączne koszty wynosiłyby 574 mln zł. Po redukcji liczby firm zobowiązanych do raportowania do ok. 500, koszty te zmniejszą się do 82 mln zł. Oznacza to, że firmy zaoszczędzą nawet 490 mln zł" - czytamy dalej.
Pakiet Omnibus musi jeszcze przejść pełny proces legislacyjny i uzyskać akceptację Parlamentu Europejskiego oraz Rady. Następnie państwa członkowskie UE będą zobowiązane do implementacji nowych regulacji. Komisja Europejska przewiduje szybkie procedowanie zmian, podsumowano.
(ISBnews)
Warszawa, 26.02.2025 (ISBnews) - Komisja Europejska (KE) uprości zasady pomocy państwa do czerwca br., aby przyspieszyć rozwój energii odnawialnej, wdrożyć dekarbonizację przemysłu i zapewnić wystarczającą zdolność produkcyjną czystych technologii w Europie, zapowiedziała Komisja.
"Komisja uprości zasady pomocy państwa do czerwca 2025 r., aby przyspieszyć rozwój energii odnawialnej, wdrożyć dekarbonizację przemysłu i zapewnić wystarczającą zdolność produkcyjną czystych technologii w Europie. W pełni uznając prawo państw członkowskich do decydowania o koszyku energetycznym, Komisja oceni pomoc państwa dla łańcuchów dostaw i technologii jądrowych zgodnie z Traktatem i z poszanowaniem neutralności technologicznej" - czytamy w materiale pt. "The Clean Industrial Deal: A joint roadmap for competitiveness and decarbonisation".
Komisja przedstawi państwom członkowskim wytyczne dotyczące sposobu projektowania kontraktów różnicowych, w tym ich potencjalnego połączenia z umowami PPA, zgodnie z zasadami pomocy państwa.
"Zostanie to połączone z przyjęciem przez Komisję nowych przepisów dotyczących transgranicznej alokacji zdolności przesyłowych do 2026 roku. Przepisy te dodatkowo wzmocnią pozycję dużych odbiorców przemysłowych, umożliwiając im zabezpieczenie produkcji energii elektrycznej niezbędnej do prowadzenia działalności. Przyczyni się to również do rozwoju rynków terminowych i zapewni bezpieczniejsze długoterminowe dostawy energii elektrycznej" - czytamy dalej.
Ponadto Komisja zwróci się do państw członkowskich o opinie na temat instrumentu czystej elastyczności opartego na umowach PPA i zobowiązaniu przemysłu do zużywania czystej energii elektrycznej, przy jednoczesnym zaprojektowaniu go w sposób wystarczająco ograniczający ryzyko zakłóceń konkurencji i wyścigu subsydiów na jednolitym rynku, zgodnie z wymogami przepisów dotyczących pomocy państwa, zapowiedziano także.
"Konsumenci przemysłowi mają ogromny potencjał, aby dostosować popyt do podaży taniej czystej energii, zużywając więcej, gdy ceny są niskie i mniej, gdy są wysokie. Dostarczanie produktów dostosowanych do potrzeb różnych konsumentów przemysłowych i innych mogłoby umożliwić przemysłowi, na zasadzie dobrowolności, natychmiastowe oszczędności na rachunkach za energię. Do IV kwartału 2025 r. Komisja opracuje wytyczne dla państw członkowskich i sprzedawców detalicznych dotyczące promowania wynagradzania elastyczności w umowach detalicznych" - napisano też w materiale.
"Ponieważ ogólnie oczekuje się, że gaz ziemny pozostanie głównym czynnikiem kształtującym ceny energii elektrycznej w najbliższych latach w UE, Komisja jest gotowa wspierać państwa członkowskie przy opracowywaniu środków pomocy państwa. Umożliwiłyby one państwom członkowskim radzenie sobie z ekstremalnymi skokami cen i wyjątkowymi warunkami cenowymi oraz oddzielenie przełożenia wysokich cen gazu na ceny energii elektrycznej, w oparciu o sprawdzone modele w sytuacjach kryzysowych" - czytamy dalej.
Komisja Europejska przedstawiła dziś porozumienie na rzecz czystego przemysłu (Clean Industrial Deal), którego celem jest przyspieszenie dekarbonizacji przy jednoczesnym zabezpieczeniu przyszłości produkcji w Europie. W perspektywie krótkoterminowej Clean Industrial Deal zmobilizuje ponad 100 mld euro na wsparcie czystej produkcji wytwarzanej w UE.
(ISBnews)
Warszawa, 26.02.2025 (ISBnews) - Komisja Europejska (KE) wyda zalecenie dotyczące sposobu skutecznego obniżenia poziomów opodatkowania energii w opłacalny sposób, zapowiedziała Komisja. Przedstawi także zalecenie i wytyczne dotyczące zharmonizowanego projektu metodologii taryfowych dla opłat sieciowych.
"Państwa członkowskie powinny pilnie zakończyć negocjacje dotyczące dyrektywy w sprawie opodatkowania energii, aby ramy podatkowe bardziej sprzyjały elektryfikacji i nie zachęcały do korzystania z paliw kopalnych. Aby zapewnić krótkoterminową ulgę dla przemysłu, w szczególności energochłonnego przemysłu inwestującego w dekarbonizację, państwa członkowskie powinny również obniżyć poziomy opodatkowania energii elektrycznej i wyeliminować opłaty, które finansują politykę niezwiązaną z energią. Dyrektywa w sprawie opodatkowania energii umożliwia obniżenie opodatkowania energii elektrycznej do zera dla energochłonnych gałęzi przemysłu. W związku z tym Komisja wyda zalecenie dotyczące sposobu skutecznego obniżenia poziomów opodatkowania w opłacalny sposób. Jeśli chodzi o opłaty sieciowe, Komisja przedstawi zalecenie i wytyczne dotyczące zharmonizowanego projektu metodologii taryfowych dla opłat sieciowych, a biorąc pod uwagę ich skuteczność, zaproponuje nowe przepisy" - czytamy w komunikacie.
Wydajny system sieci zapewnia przepływ energii z miejsca jej wytworzenia do miejsca, w którym jest ona potrzebna, gwarantując, że wszyscy korzystają z energii po najlepszych kosztach, podkreślono.
"Komisja przedstawi europejski pakiet sieciowy, aby m.in. uprościć transeuropejskie sieci energetyczne, zapewnić transgraniczne zintegrowane planowanie i realizację projektów, zwłaszcza w zakresie połączeń międzysystemowych, usprawnić wydawanie pozwoleń, poprawić planowanie sieci dystrybucyjnej, pobudzić cyfryzację i innowacje, a także zwiększyć widoczność i priorytetyzację potrzeb w zakresie dostaw produkcyjnych, opierając się również na działaniach z planu działania w zakresie sieci" - czytamy dalej.
Komisja Europejska przedstawiła dziś porozumienie na rzecz czystego przemysłu (Clean Industrial Deal), którego celem jest przyspieszenie dekarbonizacji przy jednoczesnym zabezpieczeniu przyszłości produkcji w Europie. W perspektywie krótkoterminowej Clean Industrial Deal zmobilizuje ponad 100 mld euro na wsparcie czystej produkcji wytwarzanej w UE.
(ISBnews)
Warszawa, 26.02.2025 (ISBnews) - Komisja Europejska (KE) przedstawiła porozumienie na rzecz czystego przemysłu (Clean Industrial Deal), którego celem jest przyspieszenie dekarbonizacji przy jednoczesnym zabezpieczeniu przyszłości produkcji w Europie. W perspektywie krótkoterminowej Clean Industrial Deal zmobilizuje ponad 100 mld euro na wsparcie czystej produkcji wytwarzanej w UE, podała Komisja.
"Europa jest nie tylko kontynentem innowacji przemysłowych, ale także kontynentem produkcji przemysłowej. Jednak popyt na czyste produkty spowolnił, a niektóre inwestycje przeniosły się do innych regionów. Wiemy, że na drodze naszych europejskich firm wciąż stoi zbyt wiele przeszkód, od wysokich cen energii po nadmierne obciążenia regulacyjne. Porozumienie na rzecz czystego przemysłu ma na celu przecięcie więzów, które wciąż powstrzymują nasze firmy i stworzenie jasnego uzasadnienia biznesowego dla Europy" - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.
Porozumienie koncentruje się głównie na dwóch ściśle powiązanych sektorach: przemyśle energochłonnym i czystych technologiach.
"i) Energochłonne gałęzie przemysłu wymagają pilnego wsparcia w celu dekarbonizacji i elektryfikacji. Sektor ten boryka się z wysokimi kosztami energii, nieuczciwą globalną konkurencją i złożonymi regulacjami, co szkodzi jego konkurencyjności. ii) Czyste technologie są podstawą przyszłej konkurencyjności i wzrostu, a także mają kluczowe znaczenie dla transformacji przemysłowej. Obieg zamknięty jest również centralnym elementem porozumienia, ponieważ musimy zmaksymalizować ograniczone zasoby UE i zmniejszyć nadmierną zależność od dostawców surowców z krajów trzecich" - czytamy w komunikacie.
Porozumienie przedstawia środki wzmacniające cały łańcuch wartości. Służy ono jako ramy do dostosowania działań w poszczególnych sektorach. W marcu Komisja przedstawi plan działania dla przemysłu motoryzacyjnego, a wiosną plan działania dotyczący stali i metali. Inne dostosowane działania planowane są dla przemysłu chemicznego i czystych technologii, zapowiedziano także.
"W perspektywie krótkoterminowej porozumienie na rzecz czystego przemysłu uruchomi ponad 100 mld euro na wsparcie czystej produkcji wytwarzanej w UE. Kwota ta obejmuje dodatkowy 1 mld euro gwarancji w ramach obecnych wieloletnich ram finansowych" - czytamy dalej.
Komisja przyjmie nowe ramy pomocy państwa w ramach Czystego Ładu Przemysłowego, planuje też "wzmocnienie Funduszu Innowacji i zaproponowanie Banku Dekarbonizacji Przemysłu, mającego na celu uzyskanie finansowania w wysokości 100 mld euro, w oparciu o dostępne środki w Funduszu Innowacji, dodatkowe przychody wynikające z części systemu ETS, a także przegląd InvestEU".
"Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) uruchomi również szereg konkretnych nowych instrumentów finansowych w celu wsparcia Czystego Ładu Przemysłowego. EBI uruchomi: (i) 'pakiet produkcyjny sieci' w celu zapewnienia kontrgwarancji i innego wsparcia w zakresie zmniejszania ryzyka dla producentów komponentów sieci; (ii) wspólny pilotażowy program Komisji Europejskiej i EBI dotyczący kontrgwarancji dla umów zakupu energii (PPA) zawieranych przez MŚP i energochłonne branże; oraz (iii) uruchomi instrument gwarancyjny CleanTech w ramach programu Tech EU wspieranego przez InvestEU" - napisano też w informacji.
W swoich wytycznych politycznych (2024-2029) przewodnicząca von der Leyen ogłosiła, że w ciągu pierwszych 100 dni mandatu Komisji doprowadzi do zawarcia Czystego Ładu Przemysłowego jako priorytetu dla zapewnienia konkurencyjności i dobrobytu w UE, przypomniano w materiale.
(ISBnews)
Warszawa, 26.02.2025 (ISBnews) - Projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, zakładający zniesienie zasady 10H i ustalenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań na 500 m, trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów w czwartek, 27 lutego, zaś pod obrady Rady Ministrów - około 11 marca, zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
"No jakby tak patrzeć na kalendarz, to mamy jeszcze taką ścieżkę, że komitet stały rady ministrów, komisja prawnicza - bo to jest trudna, skomplikowana ustawa, fachowa i szczegółowa - a potem Rada Ministrów myślę koło 11 marca, taki termin jest do dochowania" - powiedziała Hennig-Kloska w TVP Info.
"16 grudnia wysłaliśmy tę ustawę. Potem paru ministrów zgłosiło wątpliwości, ale wracamy - jutro Komitet Stały. Wierzę, że ustawa zostanie przyjęta, bo wszelkie wątpliwości zostały rozwiane" - dodała.
Minister przypomniała, że do projektu dodano m.in. kwestie dotyczące modernizacji elektrowni wiatrowych (tzw. repowering).
Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zakładający zniesienie generalnej zasady 10H oraz ustalający minimalną odległość wiatraków od zabudowań mieszkalnych na poziomie 500 m do konsultacji i uzgodnień trafił pod koniec września. Obecnie przyjęta minimalnej odległość ustawowa wynosi 700 m.
We wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało, że uzupełniło projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych m.in. o kwestie dotyczące modernizacji elektrowni wiatrowych (tzw. repowering), a także wprowadzenie wymogu odległości elektrowni wiatrowych od dróg krajowych (1H) oraz zakazu lokalizacji elektrowni wiatrowych w przestrzeniach powietrznych MCTR i MRT. Resort szacuje, że w latach 2025-2028 modernizacji mogą zostać poddane turbiny wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej 1,1 GW.
(ISBnews)
Warszawa, 25.02.2025 (ISBnews) - Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) uzupełniło projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych m.in. o kwestie dotyczące modernizacji elektrowni wiatrowych (tzw. repowering), a także wprowadzenie wymogu odległości elektrowni wiatrowych od dróg krajowych (1H) oraz zakazu lokalizacji elektrowni wiatrowych w przestrzeniach powietrznych MCTR i MRT, poinformował wiceminister w resorcie Miłosz Motyka. Resort szacuje, że w latach 2025-2028 modernizacji mogą zostać poddane turbiny wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej 1,1 GW.
"Główne obszary zmian naniesione na projekt wynikają z następujących uwag:
1) postulat uzupełnienia projektu o zagadnienia dotyczącego modernizacji elektrowni wiatrowych (tzw. repowering) […]
2) wprowadzenie wymogu odległości elektrowni wiatrowych od dróg krajowych (1H) oraz zakazu lokalizacji elektrowni wiatrowych w przestrzeniach powietrznych MCTR i MRT […]
3) rezygnacja z rozszerzania także na tereny miejskie obszaru działania spółdzielni energetycznych oraz zmniejszenie obciążeń sprawozdawczych dla spółdzielni energetycznych […]
4) uzupełnienie oceny skutków regulacji projektu ustawy o szczegółową analizę pracochłonności dodatkowych 6 etatów dla Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i koszty zmian w systemach wsparcia" - napisał Motyka w piśmie do sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów załączonym do projektu.
"Obecnie brak jest rozwiązań ułatwiających sprawne przeprowadzenie modernizacji istniejących elektrowni wiatrowych (tzw. repoweringu). Wobec powyższego, inwestorzy nie mają zagwarantowanych zachęt do ich przeprowadzenia i korzystania z tej optymalnej dla rozwoju instalacji OZE ścieżki działania. Dodatkowo, brak znaczącego wpływu repoweringu na ład przestrzenny, środowisko czy pracę sieci elektroenergetycznej przemawia za stworzeniem ram prawnych w tym zakresie" - czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR) do projektu.
W latach 2005-2008 w Polsce powstały lądowe elektrownie wiatrowe (LEW) o łącznej mocy zainstalowanej bliskiej 1 GW. Pierwsze z nich kończą 20 lat i mogą zostać zastąpione nowymi mocami.
"Przyjmując 20-letni cykl życia farm wiatrowych w latach 2025-2028 modernizacji mogą zostać poddane turbiny wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej 1,1 GW. Taka modernizacja oznaczać będzie często nawet dwukrotny wzrost mocy zainstalowanej przy dwukrotnym zmniejszeniu liczby turbin wiatrowych. Warto zwrócić uwagę, że współczynnik wykorzystania mocy pierwszych turbin wiatrowych budowanych w Polsce określa się na ok. 20-26%, gdzie dla obecnych turbin wiatrowych wynosi on ok. 35% (a nawet 40%), co stanowi wzrost o ponad 15 pkt proc." - czytamy dalej.
W OSR zwrócono też uwagę, że Art. 43 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 320 i 1222) określa odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni w jakiej powinny być usytuowane obiekty budowlane. W przypadku dróg krajowych wynoszą one od 10 do 50 metrów (w zależności od rodzaju drogi i lokalizacji w terenie zabudowanym lub poza nim).
"Tym samym, elektrownie wiatrowe mogą być lokalizowane niemalże bezpośrednio za granicą pasa drogowego drogi krajowej. Lokalizacja elektrowni wiatrowych w pobliżu pasa drogowego drogi krajowej, z uwagi na obrót łopat oraz migające czerwone światło umieszczone na gondoli elektrowni, negatywnie wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego bowiem rozprasza uwagę kierowców i kieruje wzrok na poruszające się obiekty" - wskazano w dokumencie.
"Projektodawca wprowadza zasadę dotyczącą lokalizowania, budowy lub przebudowy elektrowni wiatrowej w odległości od drogi krajowej, jak również dotyczącą lokalizowania i budowy drogi krajowej w odległości od elektrowni wiatrowej co najmniej równej jednokrotności maksymalnej całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej określonej odpowiednio w MPZP lub pozwoleniu na budowę. Przewidziano również odstępstwa od tej zasady" - napisano w OSR.
Resort klimatu poinformował też, że przychylił się do uwagi ministra rolnictwa i rozwoju wsi dotyczącej rezygnacji z zaproponowanej w projekcie zmiany dopuszczającej możliwość działania spółdzielni energetycznej również w gminach miejskich.
"Propozycja została włączona do innego projektu ustawy (nr w Wykazie Rady Ministrów – UD162), który jest aktualnie przedmiotem konsultacji publicznych, jak również propozycji rezygnacji z obowiązku składania przez spółdzielnie energetyczne corocznego sprawozdania do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa" - napisano w dokumencie.
(ISBnews)
Warszawa, 25.02.2025 (ISBnews) - Utrzymanie aktualnego mechanizmu mrożenia cen na energię elektryczną dla gospodarstw domowych do końca bieżącego roku "jest właściwie pewne", choć jednocześnie widać tu subtelne różnice zarysowujące się pomiędzy koalicjantami, wynika z nieoficjalnych informacji Money.pl.
"To oczywiste, że przedłużymy ten mechanizm także na czwarty kwartał - przekonuje ważny polityk KO. A co jeśli ceny rynkowe ułożą się tak, że mrożenie nie będzie wymagane z ekonomicznego punktu widzenia? - Jeśli możemy to działanie utrzymać dużo mniejszym kosztem, to warto je przedłużyć - stwierdza nasz rozmówca" - czytamy w artykule.
Nieco bardziej zniuansowaną postawę prezentuje w rozmowie z nami przedstawiciel Polski 2050, podkreślił portal.
"Ostatnio mieliśmy lekkie wzrosty na rynkach, więc pewnie trudno będzie zejść poniżej 500 zł/MWh. A musimy w sposób łagodny wyjść z mrożenia cen, więc pewnie jakieś przedłużenie będzie jeszcze potrzebne - przyznaje. Podobnie słyszymy na Lewicy.
- Jesteśmy za tym, by tarcze osłaniały gospodarstwa domowe, a jeśli chodzi o ich wydłużenie, to jeśli ceny nie pójdą jakoś radykalnie w dół, to należy je utrzymać - mówi Łukasz Michnik, rzecznik Lewicy. Inaczej sprawę widzi rozmówca z PSL" - napisano w artykule.
Zgodnie z ustawą z 27 listopada 2024 r. dotyczącą ograniczania wysokości cen energii elektrycznej, jej odbiorcy w gospodarstwach domowych do końca września 2025 roku korzystają z rozliczeń za energię po cenie maksymalnej wynoszącej 500 zł/MWh, przypomniano.
"Wprowadzony powołaną ustawą obowiązek złożenia do dnia 30 kwietnia 2025 r. przez sprzedawców z urzędu wniosków do Prezesa URE o zmianę taryf na II półrocze 2025 r. jest dodatkowym mechanizmem, który powinien przyczynić się do obniżenia cen energii dla gospodarstw domowych. Termin zatwierdzenia zmian taryf przez prezesa URE będzie uzależniony od jakości składanych przez sprzedawców wniosków. Ostateczne wyniki rekalkulacji taryf będą kluczowym czynnikiem w analizach co do kolejnych kroków w zakresie regulacji cen energii" - napisało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, odpowiadając na pytania portalu.
(ISBnews)
Warszawa, 12.02.2025 (ISBnews) - Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) będzie dążyć do maksymalnego wykorzystania środków w ramach programu NaszEauto, natomiast jeżeli pojawi się ryzyko, że część budżetu programu nie zostanie wykorzystana, to wtedy podejmowane będą stosowne decyzje, podał resort w odpowiedzi na pytania Business Insider Polska. Według resortu, wpływające zapytania wskazują, że bonus za złomowanie samochodu może cieszyć się popularnością przy aplikowaniu o dofinansowanie w ramach programu.
"Będziemy dążyć do maksymalnego wykorzystania środków w ramach programu NaszEauto. Jeżeli pojawi się ryzyko, że część budżetu programu nie zostanie wykorzystana, wtedy podejmowane będą stosowne decyzje" - napisał resort w odpowiedzi na pytania portalu.
Pytani przez Business Insider eksperci oceniali, że liczba 10 tys. beneficjentów programu już byłaby sukcesem. MKiŚ tłumaczy, skąd więc wzięła się prognozowana liczba 40 tys. odbiorców dofinansowania.
"Liczba 40 tys. aut została oszacowana na podstawie budżetu programu i maksymalnej kwoty dotacji. Jest to rzecz jasna liczba szacunkowa" - napisało ministerstwo.
Resort odrzuca też argument, że faworyzowane są przede wszystkim jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG). Przypomina, że w pierwotnej wersji, zamiast programu dopłat miały znaleźć się podatki od samochodów spalinowych.
"Kształt programu stanowił przedmiot negocjacji w ramach kamienia milowego KPO. Program dofinansowania zakupu, leasingu lub wynajmu samochodów elektrycznych zastąpił wynegocjowany przez poprzedni rząd podatek od aut spalinowych. W programie szczególnie premiowane są osoby fizyczne o niższych dochodach oraz posiadające kartę dużej rodziny" - czytamy w odpowiedzi na pytania portalu.
Według ministerstwa, powinni też znaleźć się chętni, którzy oddadzą swoje dotychczasowe auto na złom i sięgną po nowy samochód elektryczny.
"Zapytania wpływające do NFOŚiGW wskazują, że bonus za złomowanie samochodu może cieszyć się popularnością przy aplikowaniu o dofinansowanie w ramach programu NaszEauto. Więcej informacji dotyczących zainteresowania bonusem będzie można przekazać po kilku miesiącach działania programu" - wskazał resort.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił 3 lutego br. nabór wniosków w programie wsparcia zakupu samochodów elektrycznych "NaszEauto", z budżetem 1,6 mld zł, finansowanym z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Fundusz spodziewa się, że w ramach programu dofinansowany zostanie zakup ok. 40 tys. samochodów elektrycznych.
Dopłata w programie może wynieść maksymalnie 40 tys. zł, przy czym kwota bazowa wsparcia wynosi 18 750 zł w przypadku zakupu przez osoby fizyczne, dodatkowo 11 250 zł można otrzymać za dochód nie przekraczający 135 tys. zł rocznie, a 10 tys. zł za zezłomowanie samochodu spalinowego. W przypadku zakupu przez JDG kwota bazowa wynosi 30 tys. zł, a dodatkowo możną ją zwiększyć o 10 tys. zł za zezłomowanie auta spalinowego.
Wcześniej przedstawiciele branży alarmowali, że program, który ostatecznie został nazwany "NaszEauto", a nie "Mój elektryk 2.0", to krok w tył w porównaniu do rozpędzonego programu "Mój elektryk" i oceniali, że jeśli wejdzie on w życie w takim kształcie, z budżetu 1,6 mld zł realne będzie wykorzystanie 20-25%, ze względu na fakt, że ponad 70% samochodów elektrycznych w Polsce kupowanych jest przez podmioty gospodarcze.
(ISBnews)